V pričakovanju razkritja načrta članic Opeca

Surovine: Tržne zaloge nafte v ZDA so največje po letu 1982.

Objavljeno
11. november 2016 17.30
Tilen Šarlah, Geoplin
Tilen Šarlah, Geoplin

Sod nafte je oktobra zabeležil minimalno pocenitev, kar je tudi prvič po osmih mesecih neprekinjene rasti. Na mizi je odločitev in program izvajanja omejitve črpanja članic Opeca, ki so jo napovedali na septembrskem sestanku, v praksi pa se še ni uresničil.

Predvidoma bodo načrt omejitev po članicah in končno dovoljeno dnevno količino sporočili do konca novembra, do takrat pa ni pričakovati večjih odstopanj od trenutnih cen. Dogovor je namreč eno, izvajanje sporazuma pa je nekaj drugega in to čakajo naftni trgovci.

Zaloge nafte v ZDA so sicer v zadnjem tednu doživele največji porast od začetka štetja Ameriške agencije za energijo leta 1982. Čeprav so bila pričakovanja zgolj o milijonskem dvigu, so zaloge zrasle za kar 14,4 milijona sodov, na 482,6 milijona sodov.

Največji je bil porast na račun uvoza, ki se je povečal za dva milijona sodčkov. Malenkost se je okrepila tudi domača proizvodnja, ki je še vedno pod pritiskom in znaša 8,5 milijona sodov na dan, kar je 640.000 sodov manj kot pred letom dni.

Po eri črpanja nafte iz skrilavcev, ki je ZDA za kratek čas dvignil celo na prvo mesto naftnih velesil, zdaj ameriško naftno industrijo delno rešujejo konvencionalna celinska nahajališča, medtem ko največ bolečin, pri teh cenah, seveda povzročajo nahajališča na morju.

Dinamični razvoj trga zahteva prilagoditev tudi naftnega kartela. V preteklosti je Opec, na čelu s Saudsko Arabijo, stabiliziral trg nafte z znižanjem proizvodnje, ko se je cena znižala, in s povečanjem proizvodnje, ko je cena nenadzorovano zvišala.

S tem je ohranjal ceno nafte pri svoji ciljni ceni. Ta osnovni mehanizem je v zadnjem letu malo drugačen, saj je Saudska Arabija povečevala proizvodnjo ob vse nižjih cenah nafte, s tem pa ohranjala tržni delež in izrinila konkurenco s trga. Očitno se je dovolj naučila iz lekcije leta 1986, ko masivno zmanjšanje proizvodnje ni stabiliziralo cen.

Cene nafte so še vedno v razponu med 45 in 50 dolarji, kar ustreza večini igralcev na trgu. Psihologija trga gre torej v pravo smer, številke in napovedi pa še vedno prikazujejo presežek nafte na trgu. V Opecu so letvico črpanja postavili zelo visoko, med 32,5 in 33 milijoni sodov, kar so zgodovinsko najvišje ravni kartela, in vprašanje je, ali bo resnični izkupiček omejitve dolgoročno podražil sod nafte.