14 let zaradi manipuliranja z liborjem

Nekdanji bankir Tom Hayes, ki je delal za švicarsko banko UBS in ameriško Citigroup,  bo v zaporu presedel 14 let.

Objavljeno
03. avgust 2015 18.49
reut*banka
M.F.K., gospodarstvo, STA
M.F.K., gospodarstvo, STA
London - V Veliki Britaniji je odmevna afera manipuliranja z londonsko medbančno obrestno mero libor, ki je izbruhnila leta 2012, z obsodilno sodbo danes dočakala prvega izmed sodnih epilogov. Sodišče je zaradi manipuliranja obsodilo nekdanjega bankirja Toma Hayesa, ki je delal za švicarsko banko UBS in ameriško Citigroup. Sodišče je Hayesu prisodilo 14 let zaporne kazni.

Bankir, prvi, ki je zaradi manipulacij z liborjem sedel na zatožno klop, je med sojenjem zanikal, da bi med leti 2006 in 2010, ko je delal za UBS, storil kazniva dejanja, s katerimi bi želel zmanipulirati končni preračun liborja, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Kljub temu ga je sodišče v Londonu spoznalo za krivega v vseh osmih točkah obtožnice, za vsako pa je zagrožena kazen desetih let zapora. Kazen še ni znana.

Britanski urad za obravnavo večjih prevar SFO je Hayesu, ki je nekoč delal tudi v ameriški Citigroup, več čas očital, da je bil vodja več kot desetih finančnih trgovcev, ki naj bi pred leti sodelovali pri manipuliranju.

Sumi, da pri določanju liborja prihaja do nepravilnosti, so bili prisotni že ob izbruhu krize leta 2008, škandal pa je v polni meri izbruhnil leta 2012. Tedaj se je namreč razvedelo, da so banke več let tako manipulirale z medbančnimi merami, da jim je to v določenih okoliščinah koristilo.