Višji davek banke prenašajo na komitente

Številne banke so že podražile nekatere svoje storitve, v prihodnjih mesecih pa napovedujejo nove.

Objavljeno
13. marec 2015 18.12
Andrej Motl, gospodarstvo
Andrej Motl, gospodarstvo
Višine bančnih nadomestil se v zadnjih letih vztrajno povečujejo. Letos je številne banke k podražitvam spodbudil tudi višji davek na finančne storitve. Preverili smo, koliko so tega že prenesle na komitente.

Povišanje davka na finančne storitve s 6,5 na 8,5 odstotka številne banke navajajo kot edini ali vsaj zelo pomemben dejavnik pri odločitvi za spremembe cen. Ni pa pri vseh tako. V nekaterih bolj poudarjajo pomen poslovnih odločitev in splošnih razmer na trgu. V banki Sberbank, kjer so februarja povišali nadomestila za nekatere vrste osebnih računov, to odločitev pojasnjujejo z uvedbo dodatnih storitev domske in primerjalne asistence na začetku letošnjega leta. Storitvi sta zdaj vključeni v mesečni strošek vodenja.

V prvi polovici marca so v Abanki podražili uporabo spletne banke, nakazila po spletni banki, nakazila v tujino, izpiske o stanju na računu in več drugih storitev. V Banki Koper so v tem obdobju uvedli nadomestilo za odobritev izrednega limita do šest mesecev. Pravijo, da so se za uvedbo odločili zaradi vse večjega zanimanja za izredni limit s tako krajšo ročnostjo.

Nekatere storitve so dražje, druge cenejše

Za stranke banke Unicredit so od novega leta dražji dvigi na bankomatih drugih bank, po drugi strani pa je banka takrat nekoliko pocenila strošek mesečnega vodenja osebnega računa. Pri banki Sparkasse so januarja za evro podražili vodenje Udobnega pozitivnega računa, hkrati pa so znižali stroške plačila UPN-obrazcev na bančnih okencih ter stroške izrednih in rednih limitov.

Na vprašanja o podražitvah številne banke odgovarjajo precej splošno, od nekaterih pa odgovorov nismo prejeli. Iz NLB so le potrdili, da so v prvih mesecih letos zaradi povišanja davka spremenili nadomestila in da o nadaljnjih večjih spremembah v bližnji prihodnosti ne razmišljajo.

V SKB so poudarili, da so letos cene za osnovne bančne storitve, kot so plačilne transakcije, dvigi na bankomatih in vodenje računov, spremenili le za malo.

Napovedane podražitve članarin za kartice

Številne banke bodo cene prilagajale tudi v prihodnjih mesecih. V Banki Koper bodo aprila spremenili višino nadomestil za poslovanje s transakcijskimi računi, provizije za izvrševanje plačilnih transakcij ter poslovanje s plačilnimi karticami.

V Novi kreditni banki Maribor (NKBM) bodo na začetku maja povišali nadomestila za izpiske stanj na računih, letne članarine za poslovanje s karticami z odloženim plačilom in nadomestila za več drugih storitev. Nekatera nadomestila, povezana s karticami z odloženim plačilom in drugimi vrstami plačilnih kartic, bodo maja povišali tudi v banki BKS in Abanki. Pri obeh bankah bodo podražili tudi vodenje nekaterih vrst osebnih računov. V banki BKS bodo pri tem dražje izvedbe določenih plačilnih nalogov.

Med bankami, ki niso spreminjale cenikov in jih ne nameravajo tudi v bližnji prihodnosti, so Gorenjska banka, Deželna banka Slovenije (DBS), Raiffeisen banka in Hranilnica Vipava. V banki Hypo pravijo, da glede na znane informacije sprememb cen ne načrtujejo, da pa je pa to odvisno od več dejavnikov.

Najugodnejša je še vedno neposredna obremenitev

Mesečne obveznosti se strankam pri vseh bankah izplača poravnavati z ureditvijo neposrednih obremenitev računa. Pri Hranilnici Vipava nadomestila za to storitev ne zaračunavajo, najvišje je po drugi strani v Unicredit banki, kjer znaša 40 centov. Nakazila po spletni banki so povprečno za tretjino dražja od neposrednih obremenitev, a hkrati še vedno nekajkrat nižja od nakazil prek bančnih okenc. Če vse obveznosti poravnavamo na okencih, lahko posledično na letni ravni zgolj za te provizije odštejemo tudi sto evrov ali več.

Posameznik, ki hoče račune plačevati v fizični obliki, lahko to opravi tudi na določenih prodajnih mestih trafik 3dva, Tuša, Mercatorja in Spara, strošek plačila pri tem znaša 65 centov. Pri plačilu računov na Petrolu je treba odšteti toliko kot v Poštni banki Slovenije − 1,05 evra.

Nekatere banke strankam ponujajo možnost paketnih bančnih računov. Če se vključimo vanje, lahko v zameno za višji mesečni strošek vodenja do številnih storitev lahko dostopamo brezplačno ali po nižji ceni.