Vlada o proračunu, vroča pogajanja še sledijo

Manj sredstev iz EU: odhodki v 2016 zato predvidoma za skoraj 700 milijonov manjši kot letos.

Objavljeno
16. julij 2015 18.33
reut*evri
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Ljubljana – Vlada je začela razpravo o razrezu državnih proračunov za prihodnji dve leti, dokončni razrez pa bo znan po usklajevanjih v prihodnjih tednih. Proračuna bosta trd politični oreh, saj moramo znižati primanjkljaj, na voljo pa bo znatno manj denarja iz EU.

Vlada mora proračuna 2016 in 2017 sprejeti in poslati v obravnavo državnemu zboru do konca septembra. Še pred sestankovanjem ministrov se je s smernicami za pripravo proračunov seznanila koalicija. Finančni minister Dušan Mramor je partnerje opozoril, da bodo potrebna usklajevanja in zmanjšanje porabe, je povedal vodja poslancev Desusa Franc Jurša in po pisanju STA ocenil, da je bil Mramor »zelo spravljiv«.

Cerarjeva vlada je sicer že določila zgornjo mejo odhodkov državnih proračunov za prihodnji dve leti, in sicer za leto 2016 v višini devet milijard 271 milijonov evrov in za leto 2017 v višini devet milijard 114 milijonov. Po naših izračunih bo prihodnje leto bo tako na razpolago skoraj 700 milijonov proračunskih sredstev manj, kot jih predvideva rebalans letošnjega državnega proračuna (devet milijard 949 milijonov evrov), velik del na račun manjših prilivov iz evropskega proračuna. Vlada je ob tem že določila manjša primanjkljaja: leta 2016 naj bi proračunski primanjkljaj po denarnem toku ne presegel 1,95 odstotka, leta 2017 pa 1,82 odstotka BDP.

Tokrat le načelna razprava

Vlada je tokrat začela le načelno razpravo o proračunu, zatem pa morajo ministri in njihovi sodelavci v svojih proračunskih okvirih oceniti prvi razrez in ugotoviti, koliko se mu lahko prilagodijo, je že v torek povedal predsednik vlade Cerar. Vroča proračunska pogajanja, ki se bodo stopnjevala čez dober mesec, je sicer pred kratkim napovedal Desusov Karl Erjavec, z zahtevami za dvig plač so jih napovedali tudi sindikati javnega sektorja. Da potrebujejo več proračunskih sredstev, opozarjajo tudi v policiji in drugje v javnem sektorju, premier pa je ta teden, ob obisku generalnega sekreatarja Nata napovedal tudi več sredstev za obrambo.

Objavljeni so tudi zadnji podatki o realizaciji letošnjega državnega proračuna: junija je imel 7,6 milijona evrov primanjkljaja. S tem se je letošnji akumulirani proračunski primanjkljaj zvišal na 685,2 milijona evrov. Prihodki proračuna so sicer junija znašali 747,8 milijona evrov, odhodki pa 755,4 milijona evrov.