Vlada se bo odločila o davčnih blagajnah

Z ukrepi bi morali zajeti tudi skupine, ki v očeh javnosti veljajo za nedotakljive, na primer odvetnike in zdravnike.

Objavljeno
03. december 2013 16.51
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Vlada se bo na četrtkovi seji odločila, ali bo Slovenija dobila davčne blagajne, je upravnemu odboru Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) danes povedal minister za kmetijstvo Dejan Židan. Od 1. julija sicer veljajo spremembe in dopolnitve zakona o davčnem postopku, ki so zaostrile prepoved uporabe računalniških programov za posege v podatke o izdanih računih zavezanca.

Tako je davčna uprava dobila novo orodje za nadzor nad zavezanci, ki s posegi v zapis registrske blagajne naknadno brišejo podatke o prometu: tako obdržijo davek na dodano vrednost in si znižajo davčno osnovo. Zaradi julijskih zaostritev v davčnem postopku minister Dejan Židan večkrat pove, da ima Slovenija od 1. julija davčne blagajne, ki so primerljive s tako imenovanim kanadskim modelom.

O blagajnah zelo previdno

Minister za kmetijstvo je predsednik vladnega odbora za gospodarstvo, ta pa usklajuje ukrepe proti sivi ekonomiji – zato minister Židan kot predsednik odbora nastopa tudi  kot poročevalec o ukrepih proti sivi ekonomiji. »Ne morem odgovoriti na vprašanje, ali se bo vlada odločila za davčne blagajne ali ne. Ne želim ustvarjati lažnega pričakovanja,« je bil previden minister.

O davčnih blagajnah so že razpravljali v vladnem odboru za gospodarstvo. Po besedah Dejana Židana so stališča do davčnih blagajn na ravni vlade zelo različna, tako tudi ni želel ne napovedovati ne izražati pričakovanj, kaj bo glede davčnih blagajn sklenila vlada. Povedal je še, da so na ravni vlade zelo različna tudi mnenja o tem, kakšne davčne blagajne naj bi slovenija dobila.

Nedotakljivih ne sme biti

Davčna in carinska uprava sta od 1. julija v povezavi s sivo ekonomijo izvajali obsežen nadzor nad davčnimi zavezanci, posebej v dejavnostih, kjer plačila potekajo pretežno v gotovini, na primer v gostinstvu, vlada pa je začela javno kampanjo Vklopi razum, vzemi račun, s katero spodbuja potrošnika, naj pri vsakem nakupu zahteva in vzame račun. Minister Židan ugotavlja, da obsežen nadzor, ki sta ga opravila davčna in carinska uprava, že vpliva na davčne zavezance. »Opazoval sem po Prekmurju. Zdaj ti račun prinesejo že pred pijačo,« se je pošalil.

Minister Židan je povedal, da se je o ukrepih proti sivi ekonomiji večkrat pogovarjal s kolegi iz drugih evropskih držav, ki na različne načine poskušajo omejiti sivo ekonomijo in zmanjšati proračunsko izgubo zaradi neplačevanja dajatev: »Svetujejo nam, naj se držimo zastavljenih ciljev. Opozorili pa so nas na dvoje. Z ukrepi moramo zajeti tudi skupine, ki v očeh javnosti veljajo za nedotakljive, na primer odvetnike in zdravnike. Svetujejo pa nam tudi, naj iz boja proti sivi ekonomiji izločimo politiko.«

Konec paragonskih blokov

Vladni odbor za gospodarstvo je že obravnaval zakon o inšpekcijskih službah, ki ga vlada tudi uvršča med ukrepe proti sivi ekonomiji. Pred vlado bo v četrtek tudi predlog zakona o delu preprečevanju dela na črno, prenavlja tudi zakon o inšpekcijskem nadzoru. Minister židan je napovedal »velike omejitve« pri plačilih z gotovino tudi za fizične osebe, torej posameznike, in odpravo tako imenovanih paragonskih blokov, ki jih trgovci uporabljajo namesto registrskih blagajn.