Vlada: vprašanja o davčnih oazah še brez odgovorov

Vlada je 6. novembra lani napovedala, da bo skupaj z ministrstvom za pravosodje razkrinkala odlive denarja v davčne oaze, a državljani na novice še čakajo.

Objavljeno
20. marec 2015 16.59
*iza* Zlato Nedelo
K. F., gospodarstvo
K. F., gospodarstvo

Ljubljana – Po štirih mesecih vlada Mira Cerarja še vedno ni imenovala »posebne medinstitucionalne delovne skupine, ki bo po dogovoru med predsednikom vlade in ministrstvom za pravosodje proučila, po katerih poteh in prek katerih posrednikov je denar iz Slovenije odtekal v tako imenovane davčne oaze.

Vladni urad za informiranje je 6. novembra 2014, torej pred štirimi meseci, poročal poročal o osmi seji vlade in k običajnemu poročilu, o čem so ministri odločali, dodal že pojasnilo o posebni odločitvi predsednika vlade: »Predsednik vlade je ministrstvu za pravosodje naložil, da pripravi gradivo za oblikovanje posebne medinstitucionalne delovne skupine za oceno stanja in identifikacijo ukrepov za učinkovitejšo zaščito gospodarskih in finančnih interesov Republike Slovenije zaradi odlivanja in skrivanja finančnega premoženja v tujini, zlasti v t.i. davčnih oazah.«

Od ministrstva za pravosodje smo 10. novembra lani zvedeli: »Ministrstvo za pravosodje bo v dogovoru s predsednikom vlade za naslednjo sejo vlade republike Slovenije pripravilo gradivo, na podlagi katerega bo predvidoma oblikovana posebna medinstitucionalna delovna skupina za oceno stanja in identifikacijo ukrepov za učinkovitejšo zaščito gospodarskih in finančnih interesov republike Slovenije, zaradi odlivanja in skrivanja finančnega premoženja v tujini zlasti v tako imenovanih davčnih oazah.«

Po štirih mesecih še nobenih novic

Zdaj, po dobrih štirih mesecih, iz kabineta predsednika vlade Mira Cerarja in od ministra za pravosodje Gorana Klemenčiča o gradivu za delovno skupino ali o delovni skupini ni mogoče izvedeti niti besede, čeprav  je služba za obveščanje pri ministrstvu za pravosodje novembra lani napovedala: »Delovna skupina bo vključevala vse relevantne institucije, od resornih ministrstev, ključnih organov nadzora s področja davkov, finančnega poslovanja in preprečevanja pranja denarja, ter organov odkrivanja in pregona. Vključili bomo tudi zunanje neodvisne strokovnjake, vključno s strokovnjaki iz tujine. Več pa bo znano, ko bo gradivo pripravljeno in obravnavano na seji vlade.«

Od ministrstva za pravosodje, ki ga vodi minister Goran Klemenčič, od 12. marca letos nismo dobili nikakršnega pojasnila, kaj se dogaja s skupino, ki bo po načrtih predsednika vlade Mira Cerarja raziskala, kako je denar iz Slovenije odtekal v tako imenovane davčne oaze, čeprav smo v enem tednu službo za stike z javnostjo pri ministrstvu za pravosodje večkrat prosili za pojasnilo.

Načrti ministrstva za pravosodje so bili po pojasnilih, ki smo jih dobili novembra lani, kar obsežni, kot je bilo mogoče razbrati iz odgovora službe za stike z javnostjo pri ministrstvu za pravosodje: »Naloga skupine bo med drugim pripraviti analize obstoječega stanja na področju odtekanja finančnega premoženja v tujino, zlasti z vidika morebitnega nezakonitega in za ekonomske ter finančne interese republike Slovenije škodljivega prenosa kapitala v tako imenovane davčne oaze z namenom prikrivanja v povezavi z gospodarskimi subjekti, v katerih imata država ali lokalne skupnosti prevladujoč vpliv. Naloga skupine bo tudi priprava predlogov normativnih, institucionalnih in predvsem operativnih ukrepov za omejevanje in bolj učinkovit nadzor nad tovrstnimi praksami v prihodnosti.«

Tudi danes ni pravi dan za odgovore

Po novembrskih načrtih predsednika vlade in ministra za pravosodje bo cilj skupine in njenega dela  tudi zakonodaja, ki bo omogočila »povrnitev čim večjega dela teh sredstev oziroma odvzem protipravno pridobljenega premoženje pravnim in fizičnim osebam«.

Gradivo za imenovanje delovne skupine in njeno delo bi morali pripraviti na ministrstvu za pravosodje.  Za zdaj od ministrstva o gradivu, povezanem z razkrivanjem davčnih oaz ni mogoče zvedeti niti besede. »Prejeli smo vaše vprašanje, lahko do jutri?, so nas spraševali 12. marca, a dan pozneje so si premislili: »Sporočam, da bomo lahko odgovorili šele naslednji teden. Minister je že na poti v Bruselj, na jutrišnje zasedanje, zato jutri ne bo šlo.«

Pri tem je ostalo do 16. marca, ko so nam iz kabineta ministra Klemenčiča sporočili: »V naslednji dneh bomo lahko odgovorili. Sporočim, kdaj.«

A tudi 17. marca nam je ministrova služba za obveščanje sporočila: »Odgovorov za vas še nimam, takoj ko jih pripravimo, vam jih pošljem.«

Nazadnje smo 18. marca za odgovore, kaj se dogaja z gradivom za delovno skupino, ki bo raziskala odlive denarja iz Slovenije v davčne oaze, prosili še službo za stike z javnostjo pri predsedniku vlade Miru Cerarju, in zvedeli: »Odgovor boste prejeli neposredno s strani ministrstva za pravosodje, ki vam bo po dogovoru z našo službo podalo aktualno informacijo o delovanju navedene delovne skupine.«

Seveda, odgovora doslej, do 20. marca,  ni bilo ne od enih ne od drugih. »Predvidevam, da je imel minister Klemenčič doslej prednostne opravke zaradi predstavitve predloga novele zakona o kazenskem postopku,« ugotavljajo v kabinetu predsednika vlade.

V vseh evropskih državah so danes v središču pozornosti javnosti vprašanja, kdo vse od bogatih in pomembnih posameznikov in družb se masti s skritim dobičkom v davčnih oazah, medtem ko v domačo davčno blagajno ne prispeva ničesar ali zelo malo. Tudi slovenska javnost nestrpno pričakuje, kaj bo delovna skupina, ki jo je napovedala vlada Mira Cerarja, razkrila od skritih in nezakonitih poteh, po katerih je denar odtekal iz Slovenije v tako imenovane davčne oaze. Vlada Mira Cerarja 6. novebmra lani po osmi seji sicer ni pojasnila, kaj je bil vzrok za napoved, da bo odločno razkrinkala nepoštene povezave med Slovenijo in davčnimi oazami.