Vlada zaustavila dve "evropski" pogodbi

Gre za odstop od pogodb za Razvojni center Energija in Razvojni center Simit.

Objavljeno
17. december 2014 16.04
pr RCE Velenje
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo

Ljubljana − Vlada bo odstopila od pogodb z dvema razvojnima centroma (Energija in Simit), skupaj v višini 23 milijonov, in uvedla sistemsko korekcijo v višini 12 milijonov. Takšen odziv je 12. decembra že poslala na evropsko komisijo, saj bi sicer lahko ta zahtevala korekcijo v višini 150 milijonov evrov.

Za vseh 17 razvojnih centrov je Slovenija dobila 146,8 milijona evrov in če ne bi ukrepala, torej odstopila od omenjenih dveh pogodb pri Razvojnem centru Energija in Razvojnem centru Simit, bi lahko tvegala izgubo evropskega denarja, je po seji vlade dejal novi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek. Različni evropski in slovenski organi nadzora so namreč pri razvojnih centrih ugotovili več nepravilnosti, in to v razsežnostih, ki zahtevajo ukrepe - od sistemske korekcije do odstopov od omenjenih pogodb. Kot je povedal minister, sta vladna služba za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (Svrk) in urad za nadzor proračuna pri ministrstvu za finance zahtevala vračilo denarja za neupravičene stroške skupaj z zamudnimi obrestmi za vse razvojne centre in ta korekcija za 14 centrov znaša 12,3 milijona evrov.

Bojan Suvorov, direktor urada za kohezijsko politiko pri Svrku, pa je pojasnil, da so v Razvojnem centru Energija že pred letom in pol, kakor so poročali mediji, prostore namesto za razvoj preuredili za delavce Termoelektrarne Šoštanj in jih uporabljali za samski dom, torej je šlo za nenamensko rabo prostorov, v primeru Razvojnega centra Simit pa da so z evropskimi sredstvi kupovali stroje, ki naj bi bili novi, a se je izkazalo, da niso.

Suvorov je poudaril, da se je z odzivom na revizijsko poročilo ukrepalo zadnji hip, saj: »bi na koncu lahko evropska komisija zahtevala 100-odstotno korekcijo na tej operaciji in v tem primeru bi izgubili vse, torej nekaj manj kot 150 milijonov evrov evropskih sredstev plus seveda slovensko 15-odstotno udeležbo.« Ukrepali smo še pravočasno, meni Suvorov, zato bo mogoča ponovna rotacija teh sredstev ekipam, ki jih bodo lahko do konca leta 2015 počrpale. Če bomo spretni in urni, potem izgube ne bi smele nastati, sistemsko korekcijo pa bo moral poravnati slovenski poračun. Ministrstvo za gospodarstvo pa bo moralo do obeh razvojnih centrov izterjati denar, pogodbe pa so seveda bile tudi zavarovane z bančnimi garancijami. Na vprašanje, kdo je za to odgovoren, je Suvorov odgovoril, da je iz pogodb razvidno, kdo je v prostorih naseljeval delavce in kdo kupoval stare stroje.