Vlagatelji naj se pozanimajo o bodočih stroških prenosa delnic s KDD

Primerjava med borznimi posredniki ni preprosta, v nekaterih primerih pa je delnice bolje prodati ali opustiti.

Objavljeno
12. september 2016 10.30
bsa*borza
Maja Grgič
Maja Grgič
Pravne osebe imajo le še dva tedna časa, fizične osebe pa tri mesece in pol, da svoje delnice z registrskega računa prenesejo na trgovalni račun pri borznoposredniški družbi ali banki. Če tega ne bodo storile, lahko ostanejo brez teh delnic.

Prenos na trgovalni račun pa seveda pomeni, da »hramba« delnic ne bo več brezplačna, kot je bila do zdaj, ampak bo treba posrednikom za to odšteti določene stroške. Delničarjev, ki tega še niso storili, je še vedno 240.000, skupna vrednost njihovega portfelja pa znaša okoli 770.000 evrov.

Tako v Vseslovenskem združenju malih delničarjev (VZMD) kot v Društvu malih delničarjev Slovenije vlagateljem svetujejo, naj se dobro pozanimajo o stroških in si tudi preračunajo, ali se jim prenos na trgovalni račun sploh izplača. Če ugotovijo, da vrednost delnic, predvsem pa višina dividend ne bo dovolj za pokrivanje stroškov, ki s tem nastanejo, se vlagatelji namreč lahko odločijo tudi za prodajo delnic, kar je precej lažje, kadar imajo v lasti tržne delnice. Kadar unovčitev ni mogoča, se delnicam lahko odpovedo in jih prenesejo na tako imenovani smetarski račun pri KDD ali ne storijo nič in se bodo delnice prenesle na sodni depozit pristojnega sodišča.

Stroški nad zakonsko mejo

»Morajo si izračunati, koliko so ti papirji vredni in ali prinašajo dividendo, ki pokriva strošek vodenja računa. Pri delnicah, ki ne prinašajo dividend, pa morajo izračunati, v kolikšnem času jim bo ta nov sistem 'pojedel' vrednost naložbe,« pravi predsednik MDS Rajko Stanković. Če se to zgodi v treh letih, meni, ni smiselno odpirati trgovalnega računa.

Predsednik VZMD Kristijan Verbič pravi, da pripravljajo rešitev, ki bo za male delničarje racionalnejša glede samih stroškov, kakšna bo, pa še ni hotel razkriti. Sicer pa opozarja, da je problem, da je bodoče stroške pri posrednikih težko ugotoviti, ker »si borzne družbe nenehno izmišljajo nove stroške«.

»Dumpinške« akcije

Pravi, da je zakon stroške vodenja omejil na pol odstotka vrednosti, zdaj pa so si posredniki izmislili veliko novih postavk. »Veliko je akcij in dumpiških pristopov, s katerimi želijo pritegniti čim več delničarjev. Ni pa mogoče vedeti, da se 1. januarja 2017 to ne bo spremenilo, saj pogodbe vedno vsebujejo pripis, da se cene lahko spreminjajo skladno s pogoji in vsakokratnim cenikom. Tako utegne biti strošek veliko večji,« dodaja Verbič, ki ugotavlja, da imajo s tem slabe izkušnje tudi sorodna združenja v drugih državah.

Da je stroške posredniških storitev težko izvedeti, predvsem pa jih primerjati, smo izkusili tudi pri pripravi tega članka, ko smo hoteli za eno leto in lepo po tem ugotoviti stroške prenosa in vodenja za 30 delnic Krke, 30 delnic KS Naložb in 30 delnic Jelovice, pri posameznem posredniku.

V Abanki prenosa delnic do konca septembra ne zaračunavajo. Če bi pri njih 7. 9. letos prenesli omenjene delnice Krke, ki so vredne okoli 1800 evrov, bi to za 12 mescev stalo 24,5 evra, za delnice nekdanjega pida, zdaj KS Naložbe, ki so vredne le osem evrov, 18 evrov, delnice Jelovice pa 20,18 evra.

Tudi v NKBM do konca oktobra ne zaračunavajo stroškov vzpostavitve poslovnega razmerja, ki sicer stane deset evrov. Prenos na trgovalni račun bi pri njih za delnice Krke do konca leta stal 22 evrov in približno toliko tudi leta 2017. Za delnice KS Naložb slabih 22 evrov in enako prihodnje leto, za Jelovico pa do konca leta slabih 22 evrov, drugo leto pa 22,64 evra.

V Alti bodo delničarjem Krke v njihovi poslovalnici v Ljubljani ali Argonosu v Novem mestu za prenos in druge stroške zaračunali 10,4 evra, pri njihovih posrednikih pa je to nekoliko dražje. Leta 2017 pa bo strošek nadomestil v primeru elektronskega trgovalnega računa skupaj znašal dobrih 24,5 evra. Glede delnic KS Naložb izračuna niso naredili, saj zaradi nizke vrednosti ne priporočajo prenosa. Za 30 delnic Jelovice, bi prenos samo letos stal 34 evrov, zato bi vam v Alti svetovali prodajo in morebitno reinvestiranje.

Enakovredna obravnava

Borznoposredniška družba GBD se je odločila, da stranke ne bo postavljala v privilegiran položaj glede na vrsto vrednostnega papirja, ki ga ima stranka. Za delnice Krke bosta letos prenos in nadomestilo stalo 28 evrov oziroma 25, če stranka izbere elektronski način poslovanja. Strošek nadomestil v prihodnjem letu bo znašal 20 evrov in 26 v primeru klasičnega poslovanja. Cene so enake tudi za delnice KS Naložb in Jelovice. V GDB pravijo, da so mejo, ko se prenos še izplača, določili nekje med 50 in sto evri v odvisnosti od vrste in likvidnosti vrednostnega papirja ter hkratnem upoštevanju morebitnih dividend delnic.

V Iliriki odgovorov o ceni glede prenosa omenjenih treh vrst delnic nismo dobili, njen šef Igor Štemberger pa je javno že povedal, da strošek prenosa in vodenja pri njih stane od 36 do 38 evrov. Za delničarje Krke sicer načrtujejo akcijo brezplačnega prenosa in vodenja računa do konca leta. Pri tem pa ne razkrijejo, kolikšni bodo stroški vodenja trgovalnega računa prihodnje leto. »Leta 2017 bodo stroški odvisni od cen KDD, ki smo jih borznoposredniške hiše dolžne plačevati,« pravijo.

V banki SKB odprtje trgovalnega računa omogočajo le svojim strankam. Pri tem na leto zaračunavajo le vzdrževanje računa, kar po posebni ponudbi do konca leta 2017 za delnice Krke znaša 4,47 evra, za KS Naložbe 0,2 evra in za Jelovico nič.