Voda − za zdaj še javna dobrina

Surovine: v zadnjih petdesetih leti se je poraba pitne vode potrojila, največ je »izpije« kmetijstvo.

Objavljeno
07. april 2017 19.08
infografika
Branko Železnik, Numerica Partners
Branko Železnik, Numerica Partners
Trenutno se z vodo kot surovino na borzah še ne trguje, a bojte se dne, ko se bo!

Vsi se zavedamo, kaj pomeni voda za naš planet in našo civilizacijo. Ne zavedamo pa se prav dobro, kako blizu so problemi, povezani s čezmerno porabo in vse manjšimi zalogami pitne vode.

V tokratnem prispevku želim orisati trenutno stanje preskrbe z vodo, strukturo njene porabe in megalomanske projekte, ki bodo v prihodnje njuno potrebni zgolj za ohranitev aktualnega stanja razpoložljivosti pitne vode v svetu.

70 odstotkov našega planeta pokriva voda. Od tega je 97 odstotkov slane in zgolj tri odstotke potencialno pitne vode. Dejansko je pitne vode le za okoli en odstotek.

V zadnjih petdesetih letih se je poraba pitne vode potrojila. Letni prirast porabe pitne vode znaša 65 bilijonov litrov. Večino tega se porabi za kmetijstvo (70 odstotkov) in industrijo (20 odstotkov), medtem ko gospodinjstva porabimo le okoli deset odstotkov razpoložljive pitne vode.

Če bomo, upoštevaje rast porabe, v prihodnjih letih hoteli obdržati želeno raven preskrbe s pitno vodo, bo v svetovnem merilu treba v prihodnjih dvajsetih letih investirati okoli 22 bilijonov dolarjev (1,3-kratnik ameriškega BDP). Znesek vključuje vse potrebne investicije v infrastrukturo ter v pridobivanje pitne vode tudi iz alternativnih virov.

Kot rečeno, se z vodo kot surovino za zdaj, k sreči, še ne trguje. Če pa želite v svoj portfelj vključiti tudi zgodbo vodnih virov, je na voljo veliko podjetij, ki so s svojim poslovanjem kakorkoli povezana z vodo. 50 svetovnih podjetij v svojo sestavo vključuje tudi referenčni indeks »vodne industrije« S&P Global Water Index, katerega preteklo gibanje prikazuje spodnji grafikon.