Vodilni so si ubranili visoke plače

Kako je vodstvo Zavoda za zdravstveno zavarovanje ohranilo leta 2008 previsoko določene plače.

Objavljeno
11. maj 2015 22.43
Tiskovna konferenca ZZZS na sliki Samo Fakin 22.1.2014 Ljubljana Slovenija
Peter Jančič, notranja politika
Peter Jančič, notranja politika

Ljubljana − S pridržkom o pravilnosti poslovanja je računsko sodišče ocenilo poslovanje Zpiza leta 2013. Bolje je ocenilo poslovanje ZZZS, a hkrati opozorilo, kako spretno so si vodilni tam ubranili previsoke plače.

Poleg državnega proračuna pokojninska in zdravstvena zavarovalnica obračata največ denarja v državi. Zpiz je leta 2013 zbral in porabil skoraj pet milijard evrov, leto prej 4,8 milijarde. Od tega mu je država leta 2013 primaknila skoraj 1,6 milijarde, leto prej dobre 1,4 milijarde. Pridržek za poslovanje računskega sodišča je zavod dobil, ker je štiri javne uslužbence premestil na delovna mesta, za katera niso izpolnjevali izobrazbenih pogojev, nepravilno je zaposlil pripravnika, hkrati pa v svojih evidencah ni zagotovil vseh podatkov, ki vplivajo na odmere pokojnin, ki so bile zato v posameznih primerih določene in izplačane nepravilno.

Zdravstveni zavarovalnici so se, nasprotno, prihodki in odhodki z dobre 2,3 milijarde evrov leta 2012 znižali na slabe 2,3 milijarde leta 2013. Kljub ugotovljenim manjšim nepravilnostim pa je za poslovanje v letu 2013 dobila boljšo, torej pozitivno oceno revizorjev. Med starejšimi nepravilnostmi je zanimivo, da zavod 24 vodilnim delavcem, ki jim je leta 2008 ob prehodu na nov plačni sistem določil za 110.634 evrov previsoke plače na leto, tem plač pozneje ni znižal. Na mesec so si, če preračunamo, določili za povprečno 384 evrov preveč.

Z aneksi so jim leta 2010 sicer poskušali znižati plače, a se je 13 vodilnih pritožilo na delovnopravno sodišče. Spor so vodilni na prvi stopnji dobili, ker vodstvo ZZZS aneksov ni prav podpisalo. Zato je zavod, ki se na sodbo ni pritožil, 13 vodilnim moral vrniti skoraj sto tisoč evrov, s prispevki državi vred. 

Po oceni revizorjev se zavod, ki ga je ves ta čas vodil Fakin, za višino plač vodilnih v pravnem sporu ni trudil, ker to ni bilo v njihovem interesu, in so ga zato izgubili.

Celotno revizijo Zavoda za zdravstveno zavarovanje si lahko preberete tukaj.

Celotno revizijo Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje si lahko preberete tukaj.