Mateja Vraničar: davčni projekti še zelo splošni

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je danes podprl »celoviti načrt davčnih projektov«, ki ga je predstavila državna sekretarka Mateja Vraničar.

Objavljeno
10. april 2015 16.19
Mateja Vraničar,državna sekretarka na ministrstvu za finance,Ljubljana Slovenija 28.10.2013
K. F., gospodarstvo, STA
K. F., gospodarstvo, STA

Ljubljana – Ekonomsko socialni svet (ESS), v katerega so kot socialni partnerji vključeni predstavniki delodajalcev, sindiaktov in vlade, je danes podprl gradivo z naslovom Celoviti načrt davčnih projektov v letu 2015, ki so ga pripravili na ministrstvu za finance, poroča Slovenska tiskovna agencija (STA).

Vlada si želi transparentne in organizirane uvedbe sprememb, v tej luči pa se obeta sodelovanje socialnih partnerjev in strokovne javnosti v usmerjevalnem odboru, je povedala državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar. V središču pozornosti bodo očitno stroški dela in prerazporeditev davčnih bremen.

Davčni cilji tudi v koalicjski pogodbi in socialnem sporazumu

Državna sekretarka na ministrstvu za finance je na novinarski konferenci po seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) v Ljubljani spomnila, da si je koalicija vrsto nalog na davčnem področju postavila že v koalicijskem sporazumu, dodatne ukrepe pa so socialni partnerji dorekli znotraj socialnega sporazuma 2015−2016.

Cilje na področju javnih dajatev lahko po njenih besedah oblikujemo v dve skupini. V prvi skupini je cilj odprave administrativnih ovir in povečanja učinkovitosti pobiranja javnih dajatev, s čimer naj bi se zagotovila večja horizontalna pravičnost davčnega sistema, tako da bi se plačalo le tisto, kar je določeno z zakonom, da bi vsi zavezanci plačali enako in da bi se zaprle možnosti za izogibanje davkom.

MF zdaj proučuje pripombe k zakonu o davčnih blagajnah

V to skupino spadajo tudi davčne blagajne. Finančno ministrstvo je tako danes ESS obvestilo, da je zaključilo razpravo o osnutku zakona, ki jih bo uvedel, in dobilo veliko pripomb, ki jih zdaj preučuje. Pri tem računa, da bo končni predlog zakona pripravljen do konca meseca.

V drugi skupini je medtem cilj prestrukturiranja bremena javnih dajatev, saj vlada splošno prepričanje, da je delo v Sloveniji v primerjavi s tujimi državami čezmerno obremenjeno in je treba vzpostaviti novo ravnotežje med obremenitvijo dohodkov, premoženja in potrošnjo, je pojasnila državna sekretarka, še poroča Slovenska tiskovna agencija.

Pri tem je priznala, da je vladni načrt še zelo splošen, in napovedala, da bo v prihodnjih tednih konkretiziran z obravnavo konkretnih pobud za spremembe na področjih davčnega postopka, davka od dohodkov pravnih oseb, dohodnine, DDV, trošarin ...

Socialni partnerji za usmerjevalni odbor

Socialni partnerji so se danes strinjali, da vlada za usmerjanje dela na področju priprave davčnih sprememb oblikuje usmerjevalni odbor. V njem bi sedeli predstavniki vlade, delodajalcev in sindikatov.

Sodelovali naj bi tudi predstavniki Slovenskega inštituta za revizijo, ekonomske fakultete in Zbornice davčnih svetovalcev Slovenije, povabljeni pa naj bi bili še poslanci v DZ.

Vraničarjeva je opozorila, da vse pobude ne bodo mogle zaživeti naenkrat, pričakujejo pa, da bodo prvi rezultati vidni že letos. Kompleksnejša vprašanja bodo medtem reševali še v teku prihodnjega leta, vsi pa naj bi zaživeli najpozneje v letu 2017, poroča STA o novinarski konferenci po današnji seji ESS.