Za loterijama prvo polno leto z davkom od srečk

Obremenitev z dajatvami, ki jih plačujeta obe slovenski prirediteljici klasičnih iger na srečo, je drugačna kakor pri »navadnih« družbah.

Objavljeno
12. junij 2015 20.05
Ljubljana 30.1.2013, loterija foto: Tomi Lombar
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Obe slovenski prirediteljici klasičnih iger na srečo, starejša in večja Loterija Slovenije, v kateri je 59 zaposlenih, in Športna loterija z 28 zaposlenimi, sta lani plačali na milijone koncesijske dajatve, ki omogoča delovanje športnih, invalidskih in humanitarnih ustanov. Ob koncesijah plačujeta še druge dajatve. Najnovejša med njimi je davek od srečke.

Dodatni vir za državni proračun

Obremenitev z dajatvami, ki jih plačujeta loteriji, je drugačna, kakor pri »navadnih« gospodarskih družbah. Ob davku na dobiček plačujeta koncesije za prirejanje iger na srečo, ki se stekajo v fundacijo za invalidske in humanitarne organizacije in v fundacijo za šport, poleg tega sta zavezanki za 5-odstotni davek od iger na srečo in od leta 2013 tudi za 10-odstotni davek od srečk. Leto 2014 je bilo za to dajatev prvo polno davčno leto.

Osnova za obračun davka je prodajna cena igre na srečo brez te dajatve. »Julija 2013 je bi sprejet zakon o davku od srečk, z obračunavanjem davka pa smo pričeli v mesecu septembru,« pojasnjujejo v Športni loteriji. Davek od srečk spada med značilne dajatve, s katerimi je vlada leta 2013 državnemu proračunu zagotavljala nove vire financiranja, čeprav v majhnih zneskih. Po statistiki finančne uprave sta loteriji sta je za leto 2014 plačali 16,67 milijona evrov davka od srečk, ki je v resnici dajatev na vse njune igre.

Na milijone dajatev iz loterij

Po prvem polnem davčnem letu z dodatno obremenitvijo v obeh loterijah ocenjujejo njene učinke. V Športni loteriji, ki še ni objavila poslovnega poročila za leto 2014, so lani prodali za 82,142 milijona evrov iger na srečo, kar je bilo nekaj manj kot leta 2014, ko so vplačila znašala 95,89 milijona evrov. Lani so za izplačila dobitkov uporabili 75,74 odstotka vplačil. Preteklo poslovno leto so zaključili z 1,94 milijona evrov čistega dobička. Plačali so 322.590 evrov davka iz dobička. Za dajatve, ki so povezane le s prirejanjem klasičnih iger na srečo, je Športna loterija lani plačala 12,7 milijona evrov: 4,445 milijona evrov koncesijskih dajatev, 899.300 evrov 5-odstotnega davka od iger na srečo in 7,36 milijona evrov davka od srečk. Ta je v Športni loteriji torej visoko presegel koncesijo kot značilno dajatev pri klasičnih igrah na srečo.

»Iz podatkov je razvidno, da se s prirejanjem klasičnih iger na srečo krepijo dajatve za državni proračun, hkrati pa se zmanjšujejo sredstva za vse ostale deležnike, od fundaciji za financiranje invalidskih, humanitarnih in športnih organizacij do udeležencev v igrah in ne nazadnje delničarjev Športne loterije,« ugotavlja svetovalka uprave Metoda Praprotnik.

Loterija Slovenije je leta 2014 prodala za 102,499 milijona evrov iger, kar je bilo 2,3 milijona evrov manj kot leto prej. Za dobitke je izplačala 97,5 milijona evrov. Poslovno leto je zaključila s 3,66 milijona evrov čistega dobička. Plačala je 237.272 evrov davka na dobiček. Za dajatve, ki so povezane z dejavnostjo iger na srečo, je Loterija Slovenije za preteklo leto plačala 17,4 milijona evrov koncesijskih dajatev obema fundacijama, 2,1 milijona evrov 5-odstotnega davka od iger na srečo in 9,03 milijona evrov davka od srečk.

»Zaradi uvedbe novega 10-odstotnega davka od srečk in posebnosti naše dejavnosti je bilo pričakovati za 10 odstotkov nižji promet. Novi davek v strukturi cene igre vpliva na sorazmerno zmanjšanje dobitkov, ki se sicer v veliki meri vračajo v igre, logična posledica je sorazmerno nižji promet). Z novostmi in prilagoditvami nam je vendarle uspelo ustvariti promet, primerljiv z letom prej, vse ostale kazalnike smo celo bistveno izboljšali,« v povezavi z novim davkom v poročilu za preteklo leto ugotavlja predsednica uprave Romana Dernovšek.

Izjemen priboljšek za dve občini

Zaradi posebne vloge, ki jo imata loteriji, saj s koncesijami zagotavljata vir za delovanje športnih, invalidskih in humanitarnih organizacij, je posebej ugodna tudi obdavčitev dobitkov, ki jih izplačata igralcem. Loteriji za davek od dobitkov odbijeta 15 odstotkov nagrade, kot določa zakon o igrah na srečo, pri tem pa so dobitki do 300 evrov izvzeti iz obdavčitve. Loterijski dobitki se tudi ne vključujejo v letno dohodninsko osnovo nagrajenca. Dajatev iz dobitka pripada občinam.

Loterija Slovenije je lani na račune občin nakazala 10 milijonov evrov davka na dobitke. Večji del tega zneska sta prispevala dva igralca, ki sta v mednarodni igri na srečo eurojackpot lani skupaj osvojila 49,3 milijona evrov. »Srečna dobitnika sta se z eno potezo uvrstila na lestvico najbogatejših Slovencev. S 7,5 milijona evrov davka od dobitkov pa sta bistveno okrepila tudi proračuna občin Grosuplje in Žalec,« o največjih dobitkih v letu 2014 poročajo v Loteriji Slovenije.