Za sod nafte več kot 70 dolarjev

Surovine: cene nafte so tudi zaradi omejitev Opeca dosegle najvišje vrednosti od leta 2015.

Objavljeno
26. januar 2018 17.45
Tilen Šarlah, Geoplin
Tilen Šarlah, Geoplin

Cena nafte raste zadnjih šest mesecev skoraj brez resnega popravka in je dosegla raven iz leta 2015. Sod brenta se je povzpel čez 70 dolarjev, WTI pa na dobrih 66. Od junija se je nafta podražila že za 60 odstotkov.

Članice kartela Opec bodo letos obdržale omejitev črpanja, kar bo cenam nafte zagotovilo določeno podporo. Visoko ceno nafte ohranjajo tudi geopolitična tveganja po svetu in seveda šibek dolar, ki je samo letos proti evru izgubil skoraj štiri odstotke. Trenuten tečaj evro – dolar znaša 1,2400, kjer je bil nazadnje leta 2014. Najnižjo vrednost pa je valutni par dosegel na začetku lanskega leta pri 1,0300.

Dodatna dejavnika, ki bosta vplivala na ceno nafte v prihodnjih mesecih, so izredno dolge pozicije na nafto, ki jih imajo hedge skladi, in ameriška proizvodnja. Ta je edini resen medvedji faktor, še posebno če se v resnici poveča nad deset milijonov načrpanih sodov na dan. Toliko niso načrpali že od leta 1970, ko je ameriška naftna industrija doživljala najlepše čase. Zdaj črpajo 9,9 milijona sodov na dan, kar je več tisoč sodov manj kot Savdska Arabija. Na prvem mestu je še vedno Rusija, ki povprečno načrpa 10,98 milijona sodov na dan, kar je največ v zadnjih 30 letih. Rusi ne bodo tako zlahka prepustili prestola, Saudijci pa bi utegnili zdrsniti na tretje mesto že v prvem četrtletju letos.

Ameriška skladišča so svoje zaloge zmanjšala že deseti teden zapored, zato so upadle na najnižje ravni v zadnjih treh letih. Skupno število sodov v skladišču je tik nad 400 milijoni in se približuje petletnemu povprečju. Ameriška agencija EIA za letos sicer napoveduje nižje cene, predvsem pa manj volatilne, sod WTI naj bi se gibal med 60 in 65 dolarji. Prav prvo četrtletje nam bo dalo jasen znak, kam se bo obrnil trend. Zdi se, da je Opec cenovno vojno dobil, Američani pa še niso rekli zadnje besede in želijo biti čim prej na naftnem prestolu.