Za ukrep dodajanja vrednosti kmetijskim proizvodom letos 14 milijonov evrov

Šest milijonov evrov bo namenjenih za naložbe v prvo stopnjo predelave lesa.

Objavljeno
26. april 2013 17.59
J. S. S., Delo.si, STA
J. S. S., Delo.si, STA
Ljubljana - Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je danes v uradnem listu objavilo javni razpis za ukrep dodajanja vrednosti kmetijskim in gozdarskim proizvodom za gospodarske družbe, samostojne podjetnike, zadruge in zavode za letos. Okvirno je na voljo skupno 14 milijonov evrov, prijave pa bodo zbirali od 22. maja do vključno 12. junija.

Ukrep spada v okvir programa razvoja podeželja za obdobje 2007-2013. Kot so sporočili z ministrstva, bo vnos vlog v elektronski sistem in predložitev vloge na agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja potekal od 22. maja do vključno 12. junija do polnoči.

Od predvidenih 14 milijonov evrov bo osem milijonov evrov namenjenih za naložbe v predelavo in trženje kmetijskih proizvodov in predelavo proizvodov, katerih surovina so kmetijski proizvodi, šest milijonov evrov pa za naložbe v prvo stopnjo predelave lesa.

Podporo bodo lahko dobile naložbe v predelavo kmetijskih proizvodov, razen proizvodov iz rib; v predelavo živil, katerih surovina so kmetijski proizvodi; v trženje kmetijskih proizvodov, kamor se uvrščajo naložbe, namenjene skladiščenju primarnih kmetijskih proizvodov, pripravi kmetijskih proizvodov za trg, ureditvi razstavnih in degustacijskih prostorov, ureditvi prodajnih prostorov in nakup namenskih aparatov za prodajo ter naložbe v prvo stopnjo predelave lesa.

Cilj ukrepa je izboljšati konkurenčnost kmetijskega, živilskega in gozdarskega sektorja. Vlagatelj mora z naložbo prispevati k izpolnitvi enega od posebnih ciljev ukrepa, ki so uvajanje novih proizvodov, tehnologij ali proizvodnih izboljšav, uvajanje učinkovitega trženja proizvodov, stabilizacija dohodkov in zagotavljanje splošne učinkovitosti in večje produktivnosti dela ter uvajanje izboljšav s področja higiene, varovanja okolja in varnosti pri delu.

Na razpis se lahko prijavijo gospodarske družbe, samostojni podjetniki posamezniki, zadruge ali zavodi.

Za namene predelave kmetijskih proizvodov, razen proizvodov iz rib, predelavo nekaterih živil, katerih surovina so kmetijski proizvodi, kombinirano predelavo proizvodov in trženje kmetijskih proizvodov, kamor
se uvrščajo naložbe, namenjene skladiščenju primarnih kmetijskih proizvodov in njihovi pripravi za trg, ureditvi razstavnih prostorov, ureditvi prodajnih prostorov in nakup namenskih aparatov za prodajo so do podpore upravičeni vlagatelji, ki ob oddaji vloge na javni razpis zaposlujejo do 750 zaposlenih ali imajo letni prihodek nižji od 200 milijonov evrov.

Za namen prve stopnje predelave lesa so do podpore upravičeni vlagatelji, ki izpolnjujejo pogoje za mikro podjetja. Upravičeni stroški so samo naložbe v ureditev žagarskega obrata in nakup pripadajoče opreme. Iz poslovnega načrta in projektne dokumentacije mora biti razvidno, da bo imel vlagatelj v letu po zaključku naložbe načrtovano letno predelavo lesa v obsegu najmanj 30.000 kubičnih metrov hlodovine.

Vlagatelji, ki bodo z naložbo zagotovili nova delovna mesta, bodo pridobili dodatno število točk. Podobno velja tudi glede nabave surovin lokalnega izvora. Če se naložba nanaša na predelavo in trženje surovin (kmetijskih proizvodov) oziroma na prvo stopnjo predelave lesa, za katere ima vlagatelj sklenjene pogodbe s primarnimi kmetijskimi proizvajalci oziroma lastniki gozdov v Sloveniji, bodo pri ocenjevanju vlog pridobili dodatno število točk.

Kmetijsko gospodarstvo, na katerem se bo izvedla naložba, mora biti ob predložitvi vloge dejavno kmetijsko gospodarstvo. To pomeni, da je moralo v letu pred objavo javnega razpisa vložiti zbirno vlogo po predpisih, ki urejajo izvedbo letnih ukrepov kmetijske politike, in ob vložitvi vloge na javni razpis ustvariti primeren bruto prihodek iz kmetijskih dejavnosti na enoto vloženega dela. Kot primeren bruto prihodek se šteje prihodek v višini ene bruto minimalne plače na zaposlenega v Sloveniji v letu pred letom objave javnega razpisa, ki je v letu 2012 znašal 9156,72 evra.