Zakaj Norman Blackwell spodbuja odhod Velike Britanije iz EU

Blackwellovo mnenje bo vplivalo na debato o izstopu Britanije iz EU in pomagalo okrepiti stališča zagovornikov takšne odločitve.

Objavljeno
19. oktober 2015 14.17
Andrej Kotar, gospodarstvo
Andrej Kotar, gospodarstvo

Predsednik uprave britanske bančne skupine Lloyds Banking Group trdi, da ni nobenih prepričljivih ekonomskih razlogov za to, da bi morala Velika Britanija ostati v Evropski uniji, če se ne bo njun medsebojni odnos temeljito spremenil. Norman Blackwell se je po opravljenem doktoratu iz ekonomije na Whartonovi poslovni šoli univerze v Pensilvaniji v sedemdesetih letih zaposlil v svetovalnem podjetju McKinsey & Company, v katerem je ostal vse do sredine devetdesetih let.

Medtem je bil dvakrat svetovalec britanske konservativne vlade, zdaj pa je svetovalec in član upravnih odborov več velikih finančnih podjetij, med drugim tudi bančne skupine Lloyds Banking Group, v kateri je lani postal predsednik uprave. Velja za uglednega finančnega strokovnjaka, ki večkrat komentira gospodarsko stanje v državi ter pomaga različnim podjetjem, organizacijam in ustanovam s svojimi nasveti.

Spremeniti je treba odnose med Veliko Britanijo in EU

Blackwell je prejšnji torek nastopil v zgornjem domu britanskega parlamenta in izjavil, da ni nobenih prepričljivih ekonomskih razlogov za to, da bi morala Velika Britanija ostati v Evropski uniji, če ne bodo spremenili zdaj veljavnih sporazumov, ki določajo odnos med Veliko Britanijo in EU. Po Blackwellovem mnenju bi si morala britanska vlada prizadevati za takšne spremembe, ki bi ustrezale vsem stranem – tako Veliki Britaniji kot članicam evrskega območja.

Njegov govor bo gotovo spodbudil zagovornike odhoda Velike Britanije iz skupne evropske zveze in podpornike izvedbe referenduma o tem vprašanju. Britanski premier David Cameron je namreč volivcem obljubil izvedbo referenduma o tem, ali naj Velika Britanija ostane članica EU ali zapusti evropsko zvezo. Raziskave javnega mnenja kažejo, da so volivci razdeljeni, na njihovo odločitev pa bi utegnili vplivati spori glede grškega dolga in valovi beguncev, ki se poskušajo prebiti v Evropsko unijo.

Britanija privlačna za naložbe ne glede na članstvo v EU

Blackwell je med svojim govorom zavrnil pomisleke nasprotnikov razpisa referenduma, ki opozarjajo, da lahko negotovost glede tega, ali bo Velika Britanija ostala v EU ali ne, močno škodi britanskemu gospodarstvu. Pravi, da bodo nekatere poslovne naložbe kratkoročno morda res začasno ustavljene, vendar je prepričan, da bo Velika Britanija ostala privlačno poslovno okolje za naložbe z vsega sveta, ne glede na rezultate referenduma, najbolj pa bi ji škodilo prav neupoštevanje demokratičnih procesov odločanja.

Tako zagovorniki kot nasprotniki odhoda Velike Britanije iz EU že nekaj časa poskušajo na svojo stran pridobiti pomembne poslovne osebnosti in ugledne finančne strokovnjake, ki bi jim pomagali podkrepiti njihove ekonomske argumente. Blackwellovo mnenje, ki ga v britanskem poslovnem svetu mnogi spoštujejo, bo zato vsaj delno vplivalo na debato o izstopu Velike Britanije iz EU in pomagalo okrepiti stališča zagovornikov takšne odločitve.