Elektrodistribucije podpirajo uvedbo petih operaterjev

Računsko sodišče je vladi očitalo, da gospodarska javna služba sistemskega operaterja distribucijskega omrežja ni učinkovita.

Objavljeno
04. december 2014 16.02
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo

Ljubljana - »Računsko sodišče na to, da gospodarska javna služba SODO ni učinkovita že od leta 2009. Posredniška družba SODO, ki formalno izvaja javno službo SODO, zgolj najema infrastrukturo pri petih elektrodistribucijskih podjetjih, slednja pa dejansko izvajajo vse zakonske naloge  in s tem zagotavljajo zanesljivo oskrbo z električno energijo vsem uporabnikom Slovenije. Družba SODO, tudi po oceni računskega sodišča nima ne kadrov, ne znanja, ne denarja, da bi samostojno izvajala dejavnost, povzroča pa dodatne stroške v sistemu, ki jih seveda plačujemo vsi uporabniki električne energije,« pravijo v gospodarsko interesnem združenju distribucije električne energije oziroma v Elektrih Ljubljana, Maribor, Celje, Gorenjska in Primorska.

GIZ, ki zastopa interese vse petih elektrodistribucijskih podjetij z več kot 3.000 zaposlenih, podpira mnenje računskega sodišča. »Elektrodistribucijska podjetja imamo že več kot stoletno poslanstvo in tradicijo izvajanja distribucije električne energije. Pri tem z elektriko zanesljivo oskrbujemo skoraj milijon uporabnikov in upravljamo z 96 odstotkov vsega električnega omrežja v Sloveniji,« pravijo v GIZ.

Tudi elektrodistribucijska podjetja se namreč že več let dejavno trudijo za ustrezno ureditev izvajanja GJS SODO. »Z različnimi pravnimi in ekonomskimi analizami smo jasno pokazali, da je po zgledu večine evropskih praks najbolj učinkovito vzpostaviti ureditev GJS SODO pri kateri bomo elektrodistribucijska podjetja kot lastniki infrastrukture tudi dejansko izvajali koncesijo GJS SODO. Vmesni člen, ki je dejansko samo posrednik in ki za svoje poslovanje letno porabi približno štiri milijone evrov, po našem mnenju ni potreben. Ne samo, da uporabniki električne energije po nepotrebnem plačujejo te dodatne stroške, zaradi trenutne ureditve imamo elektrodistribucijska podjetja in uporabniki po nepotrebnem nemalo težav tudi v praksi pri dnevnem sodelovanju. Zaradi trenutne ureditve posledično elektrodistribucijska podjetja na letni ravni vlagamo desetino manj sredstev v gradnjo in obnovo infrastrukture, kar je po naši oceni škoda, ki gre na račun boljšega omrežja v Sloveniji,« pojasnjujejo v GIZ.

Dodajajo, da je distribucija električne energije lokalnega značaja in ustrezna organiziranost na lokalnem nivoju se je še posebej pokazala pomembna pri naravnih nesrečah, kot je bil denimo letošnji žled, pa kasneje poplave. »Vladi zato tudi mi predlagamo, da elektrodistribucijskim podjetjem čim prej podeli koncesije za izvajanje GJS SODO.«