Laiki in stroka so v energetiki daleč narazen

Gen energija je postavila spletno stičišče za krepitev energetske pismenosti, saj bomo le z znanjem lahko oblikovali boljšo prihodnost.

Objavljeno
20. november 2014 13.36
Gen energija
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo

Ljubljana - »Če se želimo v energetiki odločati odgovorno in dolgoročno ter ekonomsko, družbeno in okoljsko trajnostno, moramo imeti znanje, poznati dejstva in številke. V energetiki si ne moremo privoščiti, da številke in dejstva ne štejejo nič več kot strokovno neutemeljene puhlice in zavajanja, saj so lahko posledice napačnih odločitev za Slovenijo preveč usodne, tako z ekonomskega in okoljskega kot družbenega zornega kota. Energetske odločitve, ki jih bomo sprejeli danes, bodo namreč zaznamovale še nekaj prihodnjih generacij,« je povedal direktor Gen energije Martin Novšak.

Gen energija je v svoj Svet energije v Krškem privabila že 27.000 obiskovalcev, zato je bila selitev na splet logična poteza. V e-svet so povabili tudi Eles, Institut Jožefa Stefana, Univerzo v Mariboru in Agencijo za radioaktivne odpadke. Vodja projekta Melita Lenošek Kavčič je opozorila, da v javnosti kroži veliko napačnih konceptov energijske prihodnosti, poleg tega je energetika v šolah izrazito slabo pokrita, kar je potrdil tudi Marko Marhl iz Univerze v Mariboru. Kavčičeva je napovedala, da bodo vsebino spletnega stičišča vseskozi nadgrajevali.

Na vprašanje Dela, kaj pri vsem tem menijo o napovedi vlade, da bo energetski koncept sprejet šele leta 2018, je Novšak odgovoril, da je v Evropi veliko različnih konceptov. Države imajo povsem nasprotujoče si načrte za rabo nafte, plina, jedrske energije, premoga, vetra, sonca in biomase, posledice pa se kažejo v lokalnih cenah energije in ogljičnemu odtisu. »Če bi Slovenija dobila svojo usklajevalko evropskih konceptov, bi ta imela zelo veliko dela,« je dejal Novšak in dodal, da tudi v EU fosilna goriva kurimo hitreje kot ta nastajajo, zato bi morala energetika postati bolj trajnostna. Ob tem bi morali premisliti o porabi prostora, vode in energetskih virov za 50 let naprej. »Želimo si, da slovenski energetski koncept pride v obravnavo bistveno prej. V Sloveniji je dovolj znanja za to,« pravi Novšak.

Katja Krasko Štebljaj pa je med dva najbolj zgrešena koncepta, ki krožita v Sloveniji uvrstila trditev, da bodo obnovljivi viri rešili Slovenijo in EU, ter prepričanje, da so nekatere energetske lokacije nujne za energetsko varnost Slovenije.