Lani še več turistov in njihovih prenočitev

Tuji turisti so ustvarili za 11 odstotkov več prihodov in za deset odstotkov več prenočitev kot v letu 2015.

Objavljeno
31. januar 2017 11.39
jer*Turisti, turizem, družine, motivi
Ba. Pa.
Ba. Pa.

Ljubljana − Podatki kažejo, da turizem postaja vse bolj pomembna gopodarska panoga v Sloveniji, ki v bruto družbeni produkt prispeva okoli 13 odstotkov, predstavlja osem odstotkov celotnega izvoza in 37 odstotkov izvoza storitev.

»Verjamemo, da so ponovna osamosvojitev STO, realizacija najbolj intenzivne promocijske akcije v zgodovini slovenskega turizma, ki smo jo na ministrstvu financirali z evropskimi sredstvi v višini 3,7 milijonov evrov, ter zagotovitev bistvenega povišanja sredstev za promocijo, ki jo izvaja STO za leto 2016, prispevali k tem rezultatom,« je prepričan gospodarski minister Zdravko Počivalšek.

Število prihodov turistov je bilo v celotnem lanskem letu za devet odstotkov, število njihovih prenočitev pa za osem odstotkov višje kot predlanskim, kažejo začasni podatki statističnega urada.

Domači turisti so lani ustvarili za pet odstoktov več prihodov in za tri odstotke več prenočitev, tuji turisti pa za 11 odstotkov več prihodov in za 10 odstotkov več prenočitev kot v letu 2015.

»Visoka 11-odstotna rast števila tujih turistov nad evropskim povprečjem in številne uvrstitve Slovenije na lestvice najbolj privlačnih držav na svetu, številna priznanja ter vse bolj atraktivni produkti, predvsem na področju trajnosti, so še en dokaz, da Slovenija postaja vse bolj prepoznavna in zaželena turistična destinacija,« je povedala direktorica Slovenske turistične organizacije (STO) Maja Pak.

Po ocenah bo tudi priliv iz naslova izvoza potovanj zabeležil nove rekordne številke, saj znaša rast izvoza potovanj za prvih enajst mesecev štiri odstotke, ugotavljajo v STO.

»Naš cilj za prihodnje strateško obdobje je predvsem dvig prilivov iz naslova izvoza potovanj. Trend zadnjih let je namreč rast prihodov in nočitev turistov, ki pa jim v enaki ali višji meri ne sledi rast prilivov. Ta je sicer pozitivna, a nekaj odstotkov nižja od rasti prihodov in prenočitev,« je dejal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek in dodal, da je »naloga vseh deležnikov turističnega gospodarstva, da naredimo vse za dvig dodane vrednosti v turizmu«.

Lani sta bila Slovenija in slovenski turizem deležna številnih priznanj, uvrstitev na vrh lestvic najbolj priljubljenih in zaželenih turističnih destinacij ter objav številnih uglednih globalnih medijev. Slovenija je bila razglašena za prvo zeleno državo na svetu, Ljubljana je nosila naziv Zelena prestolnica Evrope, po kazalniku »Environmental Performance Index EPS« je Slovenija peta najbolj zelena država na svetu, na borzi MITT Moskva 2016 pa je naša država prejela posebno priznanje za razvoj in promocijo kot trajnostne destinacije.

»Na ministrstvu smo že v letu 2016 aktivno pristopili k vzpostavljanju ugodnejšega poslovnega okolja, tako skozi spremembe zakonodaje kot z zagotavljanjem višjih sredstev za promocijo slovenskega turizma v tujini ter dodeljevanjem finančnih spodbud za razvoj novih in inovativnih turističnih produktov, s vsemi ukrepi pa bomo nadaljevali tudi v letu 2017,« je napovedala državna sekretarka na MGRT Eva Šravs Podlogar.

Ključni in za Slovenijo kot trajnostno destinacijo pomembrn trend je vse večje zavedanje turistov o okolju prijaznem turizmu, kjer ima slovenski turizem pomembne konkurenčne prednosti.

Letos se bo Slovenija strokovni in široki ciljni javnosti predstavila na več kot 45 sejmih in borzah ter izvedla več kot 100 predstavitev tujim organizatorjem turističnih potovanj. Intenzivirane bodo aktivnosti na trgu Združenih držav Amerike ter zalivskih državah, napovedujejo.

Tudi letos bo osrednja tematika komuniciranja zdrave vode, intenzivno potekajo priprave na temo turizma in kulture za obdobje 2018/2019. Leto, ki je pred nami, je tudi leto obeležitve 400 let reformacije in leto Jožeta Plečnika.