O podpori Tešu Bruselj ne bo odločal

Na predajo javnega pisma proti podpori Tešu 6 z 38 podpisanimi organizacijami so se na ministrstvu za infrastrukturo odzvali, da te ne bo.

Objavljeno
03. marec 2017 14.42
Borut Tavčar
Borut Tavčar

Ljubljana - Danes je široka civilna inciativa 38 okoljevarstvenih organizacij, društev in sindikatov ministrstvu za infrastrukturo predala javno pismo proti predlogu prednostnega dispečiranja in morebitnim alternativnim ukrepom za podporo Tešu 6, ki bi prizadeli končne odjemalce elektrike ali delavce v energetiki.

»Podpisniki javnega pisma sicer pozdravljamo sredino namero ministra Petra Gašperšiča po opustitvi predloga prednostnega dispečiranja iz predlaganih sprememb energetskega zakona, a bojimo se, da je to le sredstvo za sprejetje enakega ali podobnega predloga takoj, ko se bo jeza civilne družbe polegla. Odločitev ministra ni niti pravno formalno zavezujoča niti potrjena s strani parlamenta ali vlade niti javne razprave še ni konec,« je povedal Izidor Ostan Ožbolt, predstavnik študentskega društva Iskra.

Dodal je, da bi bil z dejanskim umikom predloga prednostnega dispečiranja izpolnjena šele prva od treh zahtev javnega pisma. Drugi dve zahtevata, da naj "alternativni ukrepi", ki jih je omenjal minister, ne prizadenejo prebivalcev Slovenije ali delavcev v energetiki ter da naj začne vlada resneje izvajati ukrepe v smeri pravične, socialne, trajnostne in podnebno vzdržne družbe.

Tilen Rupar iz Iskre pa je menil, da so prednostno dispečiranje ali alternativne rešitve socialno, ekonomsko, okoljsko, podnebno in zdravstveno sporni, pa tudi neskladni s koalicijskimi zavezami in temeljnimi evropskimi vrednotami. Predajo javnega pisma so sicer napovedali že v ponedeljek, 27. februarja, zato domnevajo, da je tudi to imelo vpliv na odločitev za umik predloga prednostnega dispečiranje.

Dejanski umik predloga

Silvo Škornik iz MZI je zagotovil, da ukrep v predvideni obliki ne bo sprejet. Že včeraj je namreč minister Gašperšič obvestil Evropsko komisijo, da Slovenija umika predlog. Ker mora komisija vsak tak ukrep potrditi, preden je uveden, to pomeni dejanski umik predloga.

Dodal pa je, da je v pristojnosti ministrstva energetika, za usmeritev Slovenije v trajnostno družbo, pa gre bolj za ministrstvo, ki se ukvarja z upravljanjem javnega premoženja. Najbolj se to dotika stavb.