V SMC podpirajo selitev HSE v Maribor

Mariborski poslanci bodo predlog ministrstvu za infrastrukturo poslali ta teden.

Objavljeno
19. januar 2015 20.42
*acr* HSE
 Robert Galun, Miha Rubin, Maribor
Robert Galun, Miha Rubin, Maribor
Maribor – Mariborska veja Stranke Mira Cerarja (SMC) bo ob podpori najbrž vseh mariborskih poslancev do konca tedna na ministrstvo za infrastrukturo vložila pobudo za prenos sedeža Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) iz Ljubljane v Maribor. Po besedah poslanca SMC Ivana Preloga to podpira tudi vodstvo stranke.

»V stranki imamo absolutno podporo,« je jasen Ivan Prelog, saj jih podpirajo tudi strankarski kolegi iz drugih regij (Šaleška, Koroška, Prekmurje ...). Poleg tega so med mariborskimi poslanci k sodelovanju pritegnili tako Desus kot Združeno levico in Prelog računa, da se jim bodo pridružili tudi Socialni demokrati. Slednji so se za to zavzeli že aprila lani, ko je njihov bivši poslanec Matevž Frangež napovedal, da bo to predlagal takratni predsednici vlade Alenki Bratušek, saj bi bila selitev spodbuda za mariborsko gospodarstvo in naložbe Dravskih elektrarn Maribor.

Prelog računa, da bo njihova pobuda rešena v najkrajšem času: »Tako ali drugače.« Na vprašanje, kaj se bo zgodilo z zaposlenimi v HSE, kjer jih je okrog 130 in bi ob selitvi sedeža v Maribor lahko kdo ostal brez službe, pa odgovarja: »To prepuščamo analizi. A na to bi se moralo misliti takrat, ko so sedež iz Maribora preselili v Ljubljano.«

Prelog zagotavlja, da zadeve ne bodo izpustili iz rok, saj jih v prizadevanjih podpirajo tako v Dravskih elektrarnah kot v Štajerski gospodarski zbornici. Predsednik sveta delavcev Dravskih elektrarn Maribor (DEM) Vladimir Šega je včeraj potrdil, da zaposleni v DEM podpirajo pobudo za prenos sedeža HSE v Maribor. Prav tako pa tudi zaposleni v ostalih odvisnih družbah HSE, je dodal, »predvsem zato, ker se je vodenje celotne skupine premaknilo iz teh vod, za katere smo, to pomeni za varno in zanesljivo preskrbo, v čisto neke druge vode.«

Selitev že leta vroča tema

Razlogov, ki govorijo v prid preselitvi, je po prepričanju Šege več: »Stroški bi bili nižji, če pogledamo že samo najem prostora, ki ga v Ljubljani potem ne bi bilo treba plačevati, lahko bi prodali poslovne prostore, ki bi bili tam potem nepotrebni.« Po besedah Šege imajo v Mariboru v zgradbi DEM dovolj prostora tudi za sedež HSE.

Ob tem je omenil še vidik zaposlovanja, »ki je v Ljubljani zelo mikavno za ljudi, ki ne prihajajo iz elektrogospodarstva, medtem ko v Mariboru, predvidevamo, tega ne bi bilo toliko.« Nenazadnje pa je spomnil še na družbeno odgovornost in smiselnost tega, da približajo krovno družbo HSE okolju, v katerem elektriko dejansko proizvajajo.

Selitev HSE iz Ljubljane v Maribor je že leta vroča tema, zlasti med štajersko politično srenjo. Pobud za vrnitev sedeža je bilo v preteklih, skoraj štirinajstih letih, odkar je štajerska prestolnica ostala brez njega, že veliko, vendar so vse naletele na gluha ušesa. Tudi lanska kampanja dvanajstih županov obdravskih občin, ki so podpisali pobudo za prenos sedeža HSE, je za zdaj obtičala na papirju. V HSE najnovejših prizadevanj mariborskih poslancev ne komentirajo.