Karierno vprašanje: Kako kot kuhar, natakar, receptor postanem bolj zanimiv za delodajalce?

Barbara Gogala iz Zavoda za zaposlovanje: »Prepričljivo se predstavite in izstopajte iz množice.«

Objavljeno
09. oktober 2015 13.58
Barbara Gogala,  Zavod RS za zaposlovanje
Barbara Gogala, Zavod RS za zaposlovanje

Vemo, da je povpraševanje po teh kadrih veliko, vendar je tudi konkurenca precejšnja. Poleg iskalcev zaposlitve v teh poklicih pogosto delajo tudi študenti, ki so kljub spremembi zakonodaje za delodajalce še vedno bolj ugodna delovna sila.

Kako v teh razmerah zmagati in pritegniti pozornost delodajalca, pri katerem bi se želeli zaposliti? Za začetek se postavimo v njegovo kožo in se vprašajmo, kakšna znanja, veščine in kompetence potrebuje. Kaj opredeljuje dobrega kuharja? Najprej so to strokovno znanje, dobro poznavanje jedi, receptov, sestavin, kar se povezuje s spretnimi prsti, natančnostjo, občutkom za čisto in s telesno močjo. Dodajmo še ščepec ali več kreativnosti in poguma za ustvarjanje novih jedi, vendar naj to ne pomeni, da se bo dober kuhar naveličal ponavljati ene in iste jedi na tradicionalen, preverjen način. Potrebna je tudi pripravljenost na delo popoldne in zvečer.

Potem se moramo znati delodajalcu prepričljivo predstaviti. Zaupanje bomo najlažje pridobili, če bomo svoje trditve lahko utemeljili z dejanskimi izkušnjami, dosežki, primeri, kako smo ravnali v različnih situacijah. Najbolje je, če znamo postreči s strokovnimi izkušnjami, lahko pa poiščemo prenosljive primere iz življenja.

Komunikativnost in tuji jeziki

Podobno preverimo tudi kompetence natakarja in receptorja. Skupni so jima dobro znanje tujih jezikov, komunikativnost in veščine komuniciranja ter urejenost. Kako prepričati delodajalca, da smo komunikativni in obvladamo veščine komuniciranja? Da z lahkoto navezujemo stike z novimi ljudmi, da se ti ob nas počutijo dobro, varno in nam zaupajo, da znamo prisluhniti njihovim željam in potrebam ter hkrati jasno izražati svoje misli in razumljivo oblikovati sporočila.

Najlažje je to prikazati v zaposlitvenem razgovoru, vendar si je pot do njega večinoma treba pridobiti z dobro prijavo in življenjepisom, ki naj izstopata iz množice in tako pritegneta pozornost delodajalca, da bo sledilo vabilo na razgovor.

Pozitiven pogled na svet

Na uspeh pri iskanju zaposlitve vpliva tudi ohranjanje aktivnosti in pozitivnega pogleda na svet. Ugotavljamo, da je to pomemben izziv, saj je treba premagovati čustva, ki se porajajo ob zavrnitvah in neuspešnih poskusih, se podati vedno znova v iskanje in se na naslednjem razgovoru prikazati kot aktivna, za delo pripravljena oseba.

Iskalcem zaposlitve zato svetujemo, da si na različne načine pomagajo ohranjati voljo do iskanja zaposlitve in aktivnost. To lahko naredijo z redno telesno aktivnostjo v naravi, s pomočjo oseb, ki so jim blizu, strokovno pomočjo, ki jo zagotavljajo zavod za zaposlovanje in njegova karierna središča, ter z udeležbo v skupinskih oblikah učenja iskanja zaposlitve. Koristno je misli in izkušnje deliti z ljudmi, ki jim zaupate. Pomaga tudi načrtovanje aktivnosti, ki naj vsebuje manjše, dosegljive cilje, katerih doseganje vzdržuje motivacijo. Nekaterim pomagajo tudi pridobivanje novega znanja, obiskovanje strokovnih dogodkov ali sejmov.