Po sezoni te že čaka služba v naslednji

Sezonsko delo v Avstriji: Klaudija Vidonja ima v strežbi v hotelu ob smučišču natrpan urnik od božiča do velike noči.

Objavljeno
23. oktober 2017 00.13
Mojca Finc
Mojca Finc
Prekmurka Klaudija Vidonja, ki dela v strežbi v enem od avstrijskih hotelov na Salzburškem, je ravno končala poletno sezono. Preden bo decembra začela zimsko, se bosta s fantom podala na zaslužene počitnice v tople kraje in si napolnila baterije za naporen delovni ritem, ki jo nato čaka do velikonočnih praznikov.

»Potem ko izkoristiš dopust, ki ga med sezono, razumljivo, ne moreš, se prijaviš na zavod za zaposlovanje. V evidenco brezposelnih si vpisan do začetka nove. Delodajalec ti s potrdilom, na katerem je naveden datum, s katerim te bo spet zaposlil, zagotovi, da te čaka služba za prihajajoče sezonsko obdobje,« je opisala Klaudija in dodala, da dogovori vselej držijo.

Veliko jih ne zdrži tempa


Delodajalcem je v interesu obdržati »stalne« sezonske delavce, saj jih veliko odide, ker ne zdržijo tempa, niso zadovoljni z odnosom nadrejenih ali pa je njihovo znanje nemščine prešibko.

»Nemški jezik pač moraš obvladati,« je opozorila edina Slovenka v slovaško-madžarskem kolektivu natakarjev v enem od hotelov v kraju Saalbach Hinterglemm. Po končani prejšnji zimski sezoni so vsi njeni kolegi odšli, bila je edina, ki je ostala. »Hotel, v katerem delam, je ogromen. In prav toliko je dela,« je dodala 29-letnica, ki se je s trebuhom za kruhom v Avstrijo podala leta 2011, ker v domovini ni našla primerne redne zaposlitve. Sosed, ki je delal na Tirolskem, jo je povezal z delodajalcem, pri katerem je službovala do leta 2014. Tedaj sta se s fantom odločila za premik v salzburško regijo.

Z gosti do treh zjutraj


Z delom v strežbi v hotelu s štirimi zvezdicami ob smučišču je zelo zadovoljna. Pravi, da je vodstvo do nje zelo korektno. Pripadajo ji tudi napitnine, kdaj ji šefi namenijo kakšno nagrado, pokrijejo še strošek bivanja (s fantom živita v vasi). »Zime so pri nas s poslovnega gledišča vse bolj uspešne. Prejšnja je bila najuspešnejša v zadnjih treh letih,« je razkrila. Delo v strežbi v hotelu, ki se ponaša z veliko zunanjo teraso in spajem, je razdeljeno v tri izmene. Najnapornejša je tista, pri kateri je treba streči goste, dokler ne zapustijo hotela.

»Vedno se trudimo biti prijazni. Stalnih obiskovalcev ne moreš poslati domov, kar pomeni, da včasih delovni dan končaš okrog tretje ure zjutraj. Sicer imamo čez dan eno uro premora, ampak včasih jo težko izkoristiš. Takšen ritem je od božiča pa do konca sezone,« je razkrila Prekmurka, ki največjo gnečo opaža februarja. Ta se nadaljuje tudi marca zaradi velike hotelske terase, na kateri obiskovalci lovijo sončne žarke. Stranke, ki se ustavijo na kavi, kosilu ali večerji, pridejo ponavadi s smučišč, potem pa so tu še hotelski gostje.

»Ko mine marec, imaš že v mislih počitnice in se lažje prebiješ do konca sezone,« je še omenila sogovornica, ki dopust najprej izkoristi za obisk domačih v Prekmurju.

Najzahtevnejši so Nemci


Največ strank v hotelu, v katerem dela Klaudija, prihaja iz Nizozemske. Številni so tudi Nemci in Avstrijci, nekaj malega je Rusov. »Najbolje je streči Nizozemcem. Niso zahtevni, ne gledajo cen, znajo počakati na hrano in pijačo brez pripomb, posebno vesele so velike skupine, zelo so prijazni. Zahtevni pa so Nemci. Nimajo časa čakati, z dodatnimi željami pa zapletajo naročila,« je raznovrstnost gostov opisala Klaudija in dodala, da se je prek odnosov s strankami veliko naučila tudi za življenje.

»Ni vedno lahko. Ko si utrujen in nimaš več energije, moraš biti še naprej prijazen. Smo hotel s štirimi zvezdicami in zadovoljstvo obiskovalcev je pomembno. Gostje nam puščajo visoke ocene, pritožbe so zelo redke, a ko se pojavijo, se moraš opravičiti in rešiti zaplet. Tako se naučiš odzivati na neprijetne situacije, tudi tiste, za katere nisi odgovoren,« je nizala izkušnje.

Pozor, urejena papirologija


Tistim, ki iščejo delo za zimsko sezono v Avstriji, svetuje, da se iskanja lotijo čim prej. Najbolje že konec avgusta, ker se veliko hotelov sredi septembra zapre. »Pošlješ prošnjo z življenjepisom, nato pa je najbolje, da se kar zglasiš v hotelu in poveš, da si jo poslal. Takšen pristop – da te vidijo – je najboljši,« je postregla s koristnim nasvetom. »Vsi, ki bodo začeli delo v hotelih, kot je naš, v zimski sezoni, morajo vedeti, da jih čaka zapolnjen delovni urnik, v katerem najpogosteje ne bodo imeli časa za redno prehranjevanje.«

Veliko jih pričakuje, da bo dela malo. »A žal ni tako,« je dejala. Opozorila je na še eno pomembno zadevo: urejeno papirologijo. »Delodajalec ponavadi poskrbi za prijavo delavca, izročiti bi mu moral tudi potrdilo o prijavi. Mnogi menijo, da je dovolj prejemati plačo in od delodajalca ne zahtevajo tega dokumenta. Dobro pa je misliti tudi na prihodnost, se prepričati, da so socialni prispevki plačani in birokratske stvari, ki jih boš potreboval za upokojevanje, urejene,« je še svetovala Klaudija Vidonja.