Brezposelna ekonomistka na tečaju kulinarike

Karidija Protman pričakuje, da bo po opravljenem izobraževanju na Akademiji kulinarike in turizma bližje novi zaposlitvi.

Objavljeno
09. oktober 2015 13.38
PROTMAN Karidija, učenka Višje šole za gostinstvo in turizem Maribor, 2.10.2015, Maribor [Karidija Protman, gostinstvo in turizem]
Urban Červek, Maribor
Urban Červek, Maribor
Prepričana, da dobrih kadrov v strežbi in turizmu v Sloveniji primanjkuje, si Karidija Protman od tritedenskega tečaja kulinarike in strežbe na mariborski akademiji obeta več zaposlitvenih možnosti.

Karidija je po osnovni izobrazbi ekonomska tehnica, od aprila pa išče novo zaposlitev, saj ji je pogodba pri prejšnjem delodajalcu potekla. Prek zavoda za zaposlovanje se je udeležila tečaja na novoodprti Akademiji kulinarike in turizma v Mariboru.

Kaj pričakujete od tečaja?

Predvsem praktične izkušnje – tako v kuhinji kot v strežbi – in izpopolnitev svojega znanja. Ljudje gremo z leti naprej in smotrno je, da se naučimo kaj novega ter s tem širimo svoja obzorja. Tečaj mi omogoča pripravo za pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije, z nazivom in pridobitvijo strokovnih znanj bom bliže novi zaposlitvi.

Kakšno zaposlitev si želite?

Želela bi se zaposliti v prijetnem gostinskem lokalu z možnostjo izpopolnjevanja svojega znanja. In kjer bi s svojim znanjem tudi sama pripomogla k uspehu podjetja.

Kako poteka usposabljanje?

Časovno in vsebinsko je zelo intenzivno, vendar ves čas zelo zanimivo in praktično usmerjeno. Velika zahvala gre našim mentorjem, ki presegajo vsa pričakovanja udeležencev in se v procesu usposabljanja zelo trudijo. Ves čas nas motivirajo. Urnik je sestavljen iz različnih sklopov predavanj, ki so vsak dan v prostorih Višje šole za gostinstvo in turizem Maribor. Učimo se priprave različnih vrst hrane in strežbe ter osnovnih znanj gastronomije. Predvsem dajemo poudarek temu, da je hrana okusna in da jo gostu tudi primerno postrežemo. Naučili smo se malih trikov velikih mojstrov, ki nam bodo prišli prav tako v poslovnem svetu kot tudi doma.

Česa ste se naučili?

V teoriji in praksi smo spoznali peko različnih vrst kruha. Okušali smo slovenska vina in njihovo kombiniranje k jedem. Pripravili smo bifejsko postavitev za zajtrk, pekli različne pice, sestavljali in kombinirali jedi v različnih menijih. Naučili smo se priprave slovesnega pogrinjka in mize v restavraciji. Smo tudi flambirali ter filirali različno sadje in ribe. Izvedeli smo, kakšne lastnosti mora imeti dober gostinec, kako pripraviti tople napitke in jih postreči, degustirali smo različne jedi in pijače ter spoznali normative živil in njihove alergene. Poglobili smo se v strokovno terminologijo v nemškem jeziku, saj je to zelo pomembno pri iskanju nove zaposlitve.