Tudi poleti v službi v kapah in rokavicah

V skladiščih pri +4 in –23 stopinjah Celzija v vseh letnih časih.

Objavljeno
28. junij 2017 17.35
Posodobljeno
01. julij 2017 18.00
Marko Grabnar, zaposlen v Frigologo. Komenda, 23. junij 2017 [Marko Grabnar,portreti,Komenda,Frigologo]
Mojca Finc
Mojca Finc

Nenavaden občutek je, ko se z 31 stopinj Celzija – toliko je pokazal termometer na prostem, ko smo se odpravili v podjetje Frigologo v Komendi –, premakneš v hladilnico, kjer je skladiščeno blago na štirih stopinjah Celzija nad ničlo. Vendar pa to ni nič čudnega za, denimo, Marka Grabnarja z Vira pri Domžalah, zaposlenega v podjetju, ki se ukvarja s hladno logistiko živil. Poleg hladnega dela skladišča se Marko giblje še v zamrznjenem, v katerem se temperatura spusti na 23 stopinj Celzija pod ničlo.

Poleti v zimski garderobi

Delo začne ob 6. uri zjutraj. »Pogledamo, kakšne naloge nas čakajo, kakšno blago je prispelo, kaj moramo izdati v tistem dopoldnevu, dogovorimo se, kako bomo organizirali fante, ki pripravljajo blago, in tiste, ki ga prevzemajo, pozneje pa tiste, ki so opravili naloge ...

Najpogosteje dobimo informacije že dan vnaprej, da se lažje pripravimo. Moja naloga je pregledati blago, preden ga pošljemo naprej. Skrbim tudi za deklariranje, pač tisto, kar je nujno na izbrani dan. Pri hladnem programu pa imajo trgovine še svoje zahteve, ki jih je treba upoštevati,« je sogovornik opisal svoje delo.

V hladilnici službuje šesto leto. Preden je prevzel vlogo organizatorja in pomočnika vodje skladišča zmrznjenega in hladnega programa, je spoznaval druge naloge: »Na začetku sem deklariral in pomagal pri odpremi blaga v trgovine. Nato sem bil dve leti vodja deklariranja, pol leta sem kot komisionar pripravljal blago. Skratka, stopal sem počasi po stopničkah,« je 25-letnik naštel naloge, ki jih je opravljal.

Pri spopadanju z mrazom nima težav. Pravi, da se je navadil na nizke temperature.

»V preteklosti nisem prenašal mrzle prhe, zdaj jo, saj se je telo prilagodilo. Dobro prenašam mraz. Ko gre za bolezni, pa sem opazil, da je manj viroz, zdi se, da nizka temperatura hitreje uniči bacile. Včasih pride do prehlada ali vnetja živca, ampak v takšnem primeru si, če se nisi dovolj oblekel, za to odgovoren sam,« je opozoril in dodal, da so fantje, s katerimi dela, v dobri formi. Poleg toplih oblačil si nadene tudi rokavice, kape ne uporablja. Večina jo, dodajo tudi podkapo, trak ali ruto, pajkice in tople čevlje z debelimi podplati.

Pol ure neprekinjeno v mrazu

Najlažje je med delovnimi prostori in zunanjim svetom preklapljati pozimi, pravi Grabnar. »Če sta zunaj temperatura pod ničlo in veter, se šalimo, da se gremo v hladilnico pogret,« je razkril. Najtežje se je z mrazom spoprijeti poleti. Pomembno je, da so takrat temperaturne spremembe postopne, te se začnejo že v garderobi pa vse do 23 stopinj pod ničlo.

Enako kot postopno vstopanje v hladilnico je tudi zapuščanje delovnega mesta. Prav zato sogovornik opozarja, da je najbolj pametno načrtovati, kdaj boš zapustil zamrznjen prostor in se pravočasno odpravil v nekaj stopinj Celzija toplejšo sobo ter se tako izognil temperaturnemu šoku.

Takšen pristop je pogost prav v teh vročinskih dneh. »Če te na parkirišču čaka avto črne barve, segret na 50 stopinj Celzija, pomisli na to, ko se boš odpravil iz prostora, v katerem so štiri stopinje Celzija. Temperaturna razlika je ogromna, zato je treba pri tem pozorno ravnati,« je še opozoril.

Delavci so lahko neprekinjeno v hladilnici pri –23 stopinjah Celzija največ pol ure, vsakemu pripada tudi premor. Za opravljeno delo v mrazu dobijo stimulacijo. Upošteva se produktivnost posameznika – koliko je hiter in natančen.

Na morju se tali

Je morda opazil, da so prihajali k njim tudi ljudje, ki so podcenjevali delo v nizkih temperaturah in hitro odšli, saj je bilo prenaporno? »Marsikdo pride poskusit in vidi, da mu mraz ne ustreza. Dobro poskrbimo za vse nove delavce, oprema nikoli ni bila težava, odvisno pa je, ali si pripravljen delati ali ne,« je razmišljal sogovornik, ki mu je pri delu najbolj všeč razgibanost.

Službe ta čas ne bi menjal. Koliko časa pa ocenjuje, da lahko posameznik zdrži na takšnem delovnem mestu? »Odvisno od človeka. Morda je mlajšim lažje kot starejšim,« je odgovoril gimnazijski maturant, ki se je, odkar dela pri Frigologu, odločil za prekvalifikacijo v logističnega tehnika.

Zanimalo nas je še, ali počitnikuje poleti ali pozimi. Všeč sta mu oba letna časa, a pravi, da poletje le ima svoj čar, tudi zaradi morja. Preživlja dopust na soncu ali v senci? »Včasih se je dobro tudi odtajati,« je še povedal v šali.