V Pragi je službo laže najti kot stanovanje

Po zaposlitveno priložnost na Češko: poslala štiri prošnje, dobila štiri ponudbe za redno službo.

Objavljeno
13. september 2017 15.22
MURŠIČ Mojca, 12.9.2017, Maribor [mojca muršič]
Mojca Finc
Mojca Finc

Mariborčanka Mojca Muršič je v začetku leta zapustila Slovenijo in začela novo poglavje na Češkem. V Pragi je namreč dobila zaposlitev. Po sedmih mesecih službovanja v podjetju, ki se ukvarja z iskanjem visokokvalificiranih kadrov po Evropi, je ocenila, da je čas za premik drugam. Poslala je štiri prijave na delovno mesto in prejela štiri povabila na zaposlitveni razgovor. Vsa štiri podjetja so ji tudi ponudila službo.

»Precej velikih podjetij v Pragi odpira svoje poslovalnice. Družboslovci, ki tekoče govorijo več jezikov – pogoj je angleščina, zelo iskani so tisti z znanjem nemščine, francoščine in nizozemščine –, lahko najdejo službo takoj. Bolj kot izobrazba je pomembno, katere jezike obvladaš,« je razmere na češkem trgu opisala sogovornica in poudarila, da je prav zato tudi menjava službe nekaj povsem vsakdanjega. Pravzaprav je zaposlitev laže najti kot najemniško stanovanje.

Ključno znanje jezikov


Univerzitetna diplomirana novinarka je v Pragi pristala po spletu okoliščin. Selitev v tujino je načrtovala zaradi nekdanjega partnerja. A sta se razšla, želja po nečem novem pa je bila še vedno zelo živa. »Ker sem se odločila za spremembo, odpovedala najemniško stanovanje in zaprla status samostojne podjetnice, je moj cilj ostal iskanje priložnosti v tujini,« je Štajerka opisovala svojo zgodbo.

Pred življenjskim korakom je v Sloveniji delala v novinarstvu. »V tem sem zares uživala, marsikaj sem delala tudi brezplačno, nihče pa me ni hotel zaposliti. Enako se je dogajalo mojim kolegom. Vendar pa tako ne gre v nedogled. Pridejo trenutki v življenju, ko si želiš socialno varnost. In v mojih očeh tovrstno varnost prinaša tudi redna zaposlitev. V novinarstvu v Sloveniji je bila ta žal znanstvena fantastika. Od nečesa pa je bilo treba tudi živeti,« je prelomnico v svoji karieri opisala Mojca Muršič, ki je novinarska dela deset let opravljala prek študentskih napotnic, avtorskih pogodb in statusa samostojne podjetnice. »Stara sem 33 let in imam tri leta delovne dobe. Meni se to ne zdi normalno. Pa ne zato, ker bi bila lena in nesposobna, ampak ker je bila situacija v novinarstvu pač takšna,« je opozorila na neustrezne razmere.

Češčina ni pogoj


Po spletnih portalih, na katerih so zaposlitveni oglasi namenjeni tistim, ki tekoče govorijo več jezikov, je začela iskati delovne priložnosti v tujini. V bazo je posredovala svoj življenjepis, ki med drugim vsebuje tekoče znanje angleškega in nemškega jezika. Kontaktiralo jo je podjetje NonStop Recruitment iz Prage, ki se ukvarja z iskanjem visokokvalificiranih kadrov za znana podjetja po Evropi, in jo povabilo na obisk, po katerem so ji ponudili zaposlitev. Znanja češčine niso zahtevali.

»V večini podjetij namensko iščejo tujce, saj Čehi zelo slabo govorijo tuje jezike,« je povedala sogovornica. Njena naloga je bila naročnikom poiskati ustrezen kader. »Podjetje pri iskanju ustreznih kandidatov za izbrana delovna mesta dobi provizijo, najdenih kadrov ne zaposluje, prav tako delavcev ne posoja,« je opisala način delovanja svojega prvega praškega delodajalca.

Za nedoločen čas

»Ko dosežeš postavljene poslovne cilje, imaš možnost selitve v druge pisarne po Evropi. In na to sem merila od začetka,« je razkrila, kako si je začrtala pot. Večina delodajalcev v Pragi namreč omogoča vertikalno ali horizontalno premikanje: po določenem času napreduješ ali pa zamenjaš oddelek. Delodajalci predvidoma zaposlujejo za nedoločen čas. »Ko se večja podjetja odločijo, da bodo investirala vate, te želijo zadržati,« je poudarila.

Ker trg dela v Pragi cveti, je menjava delodajalca utečena praksa. »Če odpoveš pogodbo po dveh mesecih, pustiš vtis neresnosti. Če pa znaš dobro argumentirati, zakaj odhajaš, nadrejeni to ponavadi razumejo,« je dejala Mariborčanka. Zakaj se je odločila za zamenjavo delodajalca? »Delala sem po deset ur na dan, kdaj tudi dvanajst in med vikendi. Nič nisem imela od življenja. Skratka, nisem se več videla v tem filmu,« je odgovorila in dodala, da se je veliko naučila.

Pozanimala se je, h katerim delodajalcem s seznama tistih, ki iščejo nov kader, so odšli njeni nekdanji sodelavci in kakšni so njihovi vtisi. Na prijavo za zaposlitev v Amazonu se, denimo, ni prijavila, ker je tam zaposlena njena sostanovalka, za katero ve, da tam ni zadovoljna.

»Zame je zelo pomemben podatek, da se na delovnem mestu dobro počutim,« je izpostavila eno od ključnih meril pri iskanju novega izziva v Pragi. Odzvala se je na štiri zaposlitvene oglase. Po opravljenih intervjujih je lahko izbirala, pri komu se bo zaposlila. Odločila se je za Novartis, kjer dela v kadrovskem oddelku.

Nagrada za priporočen kader

Po njeni oceni je pri izboru kandidatov za podjetje ključno tudi, kako se bo posameznik ujel z ekipo. Večina delodajalcev nagradi zaposlene, ki v podjetje pripeljejo ustreznega kandidata. Tiste, ki priporočijo ustrezen kader, denarno nagradijo, denimo, z dodatno mesečno plačo. »Nekateri delodajalci zahtevajo, da je priporočeni kader zaposlen vsaj nekaj mesecev v podjetju, preden tistemu, ki ga je priporočil, izplačajo denar,« je razkrila Muršičeva. Ko je zavrnila zaposlitveno ponudbo pri Expedii in Johnson & Johnson, so ji dejali, da je dobrodošla, če si bo kdaj premislila, in jo pozvali, naj k njim usmeri kakšnega znanca, za katerega meni, da ustreza njihovim pogojem.

Mesečni prihodki so v Pragi približno na ravni slovenskih (drugod po Češki so nižji). Najemnine za stanovanja pa precej dražje. »Povedali so mi, da so se v enem letu cene povzpele za 30 odstotkov. Na nepremičninskem trgu se vse hitro spreminja. Najemodajalec bo, denimo, danes objavil oglas, stanovanje pa bo vseljivo že jutri. Zgodi se tudi, da je na ogledu več ljudi, ki jih lastnik povpraša, kdo bi ponudil več. V nekaterih oglasih celo piše, da želijo stanovanje oddati samo Čehom ali Slovakom,« zato pravi, da je laže najti novo službo kot stanovanje.

Močno priporoča delovni izziv v Pragi svežim diplomantom, ki si želijo mednarodno izkušnjo ali prisotnost močnega podjetja v življenjepisu. »Laže bodo našli službo pri takšnem podjetju v Pragi kot Sloveniji, Avstriji ali Nemčiji. Sicer pa je Češka glede na trenutno situacijo v svetu varna, ne predstavljam si terorističnega napada, kot je bil v Nici ali Berlinu, Barceloni ... Slovenija je dokaj blizu, da se večkrat odpraviš domov. Jezik je relativno soroden s slovenskim, kar je v novem okolju prednost pred Angleži ali Nizozemci. Mesto je lepo in ima dobre povezave,« je naštela razloge za zaposlitveno izkušnjo v Pragi.

 

Leta 2012 je brezposelnost na Češkem znašala sedem odstotkov, letos je zgolj 2-9 odstotna.