Afriške kumare v Ajdovščini, na banane še čakajo

Novo v kmetijstvu: spremembe podnebja pomenijo tudi to, da pri nas uspevajo rastline, ki so doma v toplejših krajih.

Objavljeno
14. avgust 2015 16.27
Jerneja Grmadnik, Delo.si
Jerneja Grmadnik, Delo.si
V Vipavski dolini, v tem času znani predvsem po breskvah, so letos pridelali nekaj eksotičnih, orientalskih kmetijskih kultur. Občina Ajdovščina je pred časom dala pobudo za ureditev dveh nasadov manj znanih vrst sadja in zelenjave.

Vodja projekta z občine Ajdovščina Janez Furlan je povedal, da je ideja prišla kot odgovor na opuščanje kmetijskih zemljišč in krčenje sadovnjakov. Na upravi so se vprašali, kaj bi bila lahko alternativa, ki bi upoštevala tudi spreminjajoče se podnebne pogoje, saj visoke poletne temperature v Vipavski dolini spominjajo že na severnoafriške. K projektu so privabili še Kmetijsko-gozdarski zavod Nova Gorica in zagotovili finančna sredstva.

Kumare obrodile, na sadje bo treba počakati

Medtem ko bo na banane, mandlje, goji jagode in aronijo treba počakati še kakšno leto ali dve, pa se že veselijo pridelka enoletnic: med njimi so sladki krompir, muškatne buče ter mehiške in afriške kumare. Prve se od domačih razlikujejo po velikosti, a imajo podoben okus, druge pa bolj spominjajo na sadje in so po okusu podobne dinji. Znane so tudi pod imenom kiwano, ker njihova notranjost spominja na kivi. V nasadu raste tudi ena najstarejših vrst zelenjave, ki so jo že pred 3000 leti gojili Egipčani – okra ali po naše jedilni oles. Danes je najbolj znana kot sestavina številnih orientalski in afriških jedi, predvsem mesno-zelenjavnih enolončnic.

Vse, kar je bilo zasajeno, uspešno rase, k čemur je pripomoglo letošnje sončno poletje, za vodo pa skrbi namakalni sistem. Edina težava je burja, saj so ugotovili, da so določene kulture bolj občutljive na močan veter, a tudi to se da s smerjo zasaditve in drugimi tehničnimi ukrepi rešiti, pove Furlan in doda, da trajnice in sadno drevje čaka še »zimski« preizkus.

Najprej jih bodo okusili starejši občani in otroci

Občina pridelkov ne bo prodajala, ampak jih poklanja v promocijske namene – dobili jih bodo javne kuhinje doma za starejše občane, vrtci in šole pa tudi okoliški gostinci, ki bodo eksotično zelenjavo poskusili vključiti v svoje jedilnike.

Furlan je poudaril, da se na občini zavedajo pomembnosti kmetijske panoge, tako z vidika prehranske oskrbe kot tudi za zagotavljanje novih delovnih mest, zato želijo najti nove tržne niše, zato se bodo v prihodnosti prav gotovo lotili še kakšnega podobnega projekta, napoveduje in dodaja: »Če želiš napredek, moraš včasih poskusiti kaj inovativnega, morda na prvi pogled nekoliko norega.«

Naslednji korak projekta je promocija, saj je treba pridelovalce in potrošnike seznaniti z novimi vrstami in ustvariti povpraševanje, pravi Furlan. Da bi širši javnosti predstavili pridelek, bodo v Mercatorjevem Centru v Ajdovščini 27. avgusta organizirali strokovno-promocijski dogodek, na katerem bodo predstavljali omenjene vrste, imeli vodene oglede nasadov, manjkale pa ne bodo niti kulinarične degustacije eksotičnih vrst.