Emil Erjavec novi predsednik sveta za kmetijstvo in podeželje

Za reševanje krize v mlečnem sektorju tudi pomoč pri reprogramiranju posojil in plačevanje pokojninskih prispevkov.

Objavljeno
22. junij 2016 21.25
imo SRECANJE KMETIJSKIH ODBOROV-PROF. EMIL ERJA
M. Š.
M. Š.
Ljubljana - Po odstopu dosedanjega predsednika sveta za kmetijstvo in podeželje Francija Štamparja so člani sveta za novega predsednika imenovali agrarnega ekonomista Emila Erjavca. Člani so se med drugim seznanili tudi s predlogi za reševanje krize v mlečnem sektorju in drugimi aktualnimi vsebinami.

Erjavec je redni profesor za agrarno politiko in ekonomiko na katedri za agrarno ekonomiko, politiko in pravo na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani.

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan je člane sveta seznanil z aktualnim stanjem v kmetijstvu in aktivnostmi ministrstva. Predstavil je predloge za reševanje krize v mlečnem sektorju, osnutek interventnega zakona o ukrepih za odpravo posledic pozebe in snega v kmetijski proizvodnji med 25. in 30. aprilom ter predlog spremembe shem neposrednih plačil v Sloveniji po letu 2017 in analizo ocene učinkov reforme skupne kmetijske politike 2015-2019.

Svet se je seznanil tudi z aktivnostmi pri pripravi predpisa za obvezno ali prostovoljno označevanje porekla surovine pri živilih, pri čemer so člani pozdravili tovrstne napore, saj so po njihovem nujni za večje zaupanje slovenskih potrošnikov.

V zvezi s predlogi za reševanje krize v mlečnem sektorju se je razprava osredotočala na kratkoročne in dolgoročne ukrepe ministrstva za pomoč kmetom. Med kratkoročnimi ukrepi sta bila izpostavljena ukrep reprogramiranja finančnih obveznosti upravičencev s področja prireje mleka s pomočjo Ribniškega sklada in možnost plačila pokojninskih prispevkov. Med dolgoročnimi ukrepi pa je bil kot ustrezen instrument za usmerjanje tehnološkega in ekonomskega razvoja najbolj perspektivnih mlečnih kmetij izpostavljen ukrep sodelovanje v okviru programa razvoja podeželja 2014 -2020.

Pomoč vinogradnikom in sadjarjem

V osnutku interventnega zakona je za prizadete v vinogradniškem in sadjarskem sektorju predvidena pomoč na hektar, ki je odvisna od stopnje poškodovanosti. Zakon opredeljuje tudi odpis najemnin Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS ter možnost nakupa grozdja prizadetim vinogradniškim kmetijam izven vinogradniškega okoliša. Obravnava zakona je predvidna na seji vlade prihodnji teden.

Pri neposrednih plačilih bodo glede na predlog sprememb shem od prihodnjega leta ključna uvedba dodatne sheme »plačilo za območja z omejenimi dejavniki« za kmetijske površine v gorskem območju s povprečnim nagibom med 35 in 50 odstotki ter z več kot 50-odstotnim nagibom; manjše bodo tudi spremembe pogojev upravičenosti pri podpori za mleko v gorskih območjih in podpori za zelenjadnice. Odločitev bo sprejeta na eni izmed julijskih sej vlade, o čemer bo obveščena evropska komisija, jeseni letos pa bo sledila tudi sprememba in dopolnitev uredbe o shemah neposrednih plačil.

Kot je po seji povedal minister Židan, je »svet posvetovalni organ ministra, kjer se razpravlja o najpomembnejših aktivnostih znotraj panoge in se tudi dogovarjajo usmeritve in ukrepi. Zavedati pa se je treba, da se kmetijstvo in kmetijska politika hitro spreminja. Če je za pretekla obdobja bila zlasti značilna razprava o ukrepih, financiranih z javnimi sredstvi, pa je sedaj čas za bistveno več delovanja na področju izboljševanja tehnologij, zmanjševanju stroškov proizvodnje, boljši organiziranosti proizvajalcev in učinkovitejših ekonomskih aktivnostih«.