Janez Posedi namesto Vide Čadonič Špelič

Uprava za varno hrano 16. marca z novim generalnim direktorjem, nekdanjim predsednikom Pergama.

Objavljeno
05. marec 2015 21.10
dr. Janez Posedi. Ljubljana,16.05. 2013.
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Ljubljana – Naslednik generalne direktorice uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Vide Čadonič Špelič, ki je odstopila, bo 48-letni doktor veterinarske medicine Janez Posedi, širši javnosti bolj znan kot predsednik sindikalne centrale Pergam. Zamenjava bo 16. marca.

V končni izbor uradniškega sveta za to mesto je prišel skozi sito osmih prijavljenih kandidatov s popolnimi vlogami (med sicer 12 oddanimi) skupaj z Andrejo Bizjak, direktorico inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin na upravi za varno hrano in desno roko dosedanje direktorice Čadonič Špeličeve, ki odhaja na delovno mesto direktorice novomeške občinske uprave. Končna odločitev, kdo izmed njiju bo predlagan v potrditev vladi, je bila ministrova.

Janez Posedi ni član nobene politične stranke. Zaposlen je na Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani kot vodja enote za parazitologijo ter namestnik predstojnika inštituta za mikrobiologijo in parazitologijo, obenem je tudi vodja laboratorija za parazite na enoti za diagnostiko kužnih in drugih bolezni v okviru Nacionalnega veterinarske inštituta in vodja Nacionalnega referenčnega laboratorija za parazite. Je tudi član sveta za varno hrano. Od leta 2004 je aktiven v sindikalnem gibanju, od oktobra 2011 je predsednik KSS Pergam. Je tudi član ekonomsko-socialnega sveta in sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Od decembra 2013 je predstavnik zaposlenih v nadzornem svetu družbe Paloma. V domači Gibini pri Razkrižju ima registrirano Podjetniško in poslovno sodelovanje, s. p..

»Zdaj bom moral najprej urediti dve stvari: odstopiti kot nadzornik v Palomi in zapreti s. p.,« je povedal potem, ko je izvedel za potrditev imenovanja na vladi. Na vprašanje, zakaj se je sploh odločil kandidirati na to mesto, pa, da mu je to bil izziv, saj je »v preteklosti imel veliko povedati na delo veterinarske uprave«, zdaj pa bo mogoče, da kaj naredi tako, kot misli, da je prav. Večjo vlogo želi dati tudi drugim strokam v delovanju uprave, da se te ne bi v njej utopile, kot se je denimo nekdaj dobro organizirana fitosanitarna služba.

Meni, da morata biti tej službi dana ustrezna širina delovanja in omogočen razvoj tudi znotraj uprave za varno hrano, saj sicer ta ne uresničuje svojih zastavljenih ciljev. Na področju varne hrane pa, da »bo treba pri nadzoru okrepiti ta del stroke, ker je togo sledenje normativom lahko problematično za vse udeležence« in da bo treba najti pravo pot, »da se še okrepi zaupanje potrošnikov v nadzorne institucije«.

Po prevzemu novega delovnega področja ne bo več zaposlen na fakulteti za veterinarstvo, zakonodaja pa mu omogoča pedagoško in raziskovalno delo, ki bi si ga želel opravljati, če bo možno, pravi. Na vprašanje, v kakšnem jeziku bo komuniciral s kolegi v Bruslju in v tujini, je odgovoril, da z nemško govorečimi v nemščini. Ker je rojen v Nemčiji, kjer je nekaj časa tudi hodil v šolo, jo, kot pravi, zelo dobro govori, angleščino, zlasti pogovorno, pa bo moral še »zelo dodelati«.

In kaj bo z njegovim sindikalnim delovanjem? »Postopki za novo vodstvo konfederacije sindikata Pergam tečejo, 25. septembra bo novo vodstvo. Ne pričakujem posebnih delovnih projektov na tem področju, saj smo socialni sporazum zaprli.«