Kompromis za uporabo nevarnega herbicida

Evropski parlament predlaga oblasti EU »le« sedemletno podaljšanje dovoljenja za uporabo herbicida glifosat.

Objavljeno
13. april 2016 19.13
Marjeta Šoštarič
Marjeta Šoštarič
Strasbourg, Ljubljana - Poslanci evropskega parlamenta so na današnjem plenarnem zasedanju z glasovanjem potrdili pomisleke o predlogu evropske komisije za 15-letno podaljšanje uporabe herbicida glifosata.

Komisijo, ki je predlog pripravila na podlagi znanstvenih priporočil Evropske agencije za varnost hrane (EFSA), so pozvali, da uporabo omenjenega herbicida odobri le še za sedem let.
Pridržek parlamenta za evropsko komisijo sicer ni zavezujoč, a ga pri nadaljnjem odločanju o podaljšanju dovoljenja verjetno ne bo mogla spregledati.

Glifosat je najpogosteje uporabljan herbicid v kmetijstvu, gozdarstvu in vrtnarstvu, na trgu pa je od leta 1974. Na evropskem trgu je trenutno registriranih več sto fitofarmacevtskih sredstev za uporabo na posevkih, ki vsebujejo glifosat. Po nekaterih raziskavah bi ostanki te snovi v prehranskih izdelkih lahko povzročali raka ali endokrine motnje.

Evropski poslanec Franc Bogovič (EPP/SLS) meni, da je treba upoštevati vse raziskave na tem področju. »V EU imamo na področju določanja standardov o varnosti hrane agencijo EFSA, ki naj bi predstavljala najvišjo avtoriteto na tem področju. EFSA je v svoji oceni tveganja glifosata za zdravje ljudi novembra lani zapisala, da je težko ugotoviti vzročno-posledično povezavo med glifosatom in tveganjem za nastanek raka pri ljudeh, in EK je le sledila temu mnenju,« pravi Bogovič, ki pozdravlja rezultat glasovanja. Meni še, da bi lahko nenadna prepoved uporabe glifosata, kot je bilo sicer zapisano v prvotnem predlogu resolucije EP, prizadela številne kmetijske panoge v Evropi, ki se že sedaj, v času krize v kmetijstvu, spopadajo s številnimi težavami.

Evropski parlament je sicer sprva nameraval predlagati takojšnjo prepoved uporabe glifosata, a Bogovič meni, da bi to lahko prizadelo številne kmetijske panoge v Evropi, ki se v času krize v kmetijstvu spopadajo s težavami. Bogovič tudi sam kot sadjar že približno 25 let uporablja glifosat kot enega najpogosteje uporabljanih herbicidov v sadjarstvu in vinogradništvu v Sloveniji. »Ker je pripravek v uporabi že 40 let, mora stroka ugotoviti morebitne posledice in se ni treba zgolj sklicevati na previdnostni princip,« pojasnjuje Bogovič, prepričan, da je odpor proti glifosatu v Evropi posledica njegove povečane uporabe v posevkih z gensko spremenjenimi rastlinami (to je najbolj očitno v ZDA in Južni Ameriki), ki so odporne na ta herbicid.

»Ker v Evropi ne uporabljamo na glifosat odporne GSO rastline, tudi ni povečanja količine uporabe glifosata,« pravi Bogovič, ki dodaja, da je uporaba glifosata v EU že dlje časa stabilna in nikakor ne narašča kot v ZDA. Po njegovem bi ukinitev uporabe glifosata v EU ob enaki ali celo povečani dinamiki uvoza pridelkov iz držav, kjer je razširjeno pridelovanje GSO rastlin, odpornih na glifosat, pomenila strel v koleno za evropsko kmetijstvo.