Ljubljanski grad središče vinskega sveta

Mesto vina in trte spet v znamenju najstarejšega vinskega ocenjevanja na svetu.

Objavljeno
17. junij 2016 11.57
dja vinski sejem
Marjeta Šoštarič
Marjeta Šoštarič
Ljubljana - Ljubljana kot mesto trte in vina od danes do nedelje gosti ugledno mednarodno družbo enologov, ocenjevalcev vin na 58. mednarodnem ocenjevanju vin Vino Ljubljana, ki je najstarejše tovrstno ocenjevanje na svetu.

Degustatorji - 40 jih je in prihajajo iz 22 držav - bodo ocenjevali 412 vzorcev iz 21 držav. Ocenjevanje poteka po pravilih mednarodne organizacije za trto in vino OIV (International Organisation of Vine and Wine), ki ima sedež v Parizu.

Mednarodno ocenjevanje vin Vino Ljubljana sodi med deset najelitnejših ocenjevanj na svetu. Že od vsega začetka poteka pod strokovnim pokroviteljstvom najpomembnejših svetovnih organizacij, odgovornih za senzorično analizo vin. Poleg OIV (od leta 1955) so to še UIE - Mednarodna zveza enologov iz Pariza (od leta 1980) ter VINOFED - Svetovna federacija vinskih ocenjevanj (od njene ustanovitve leta 1994; ljubljansko ocenjevanje je dobilo celo prvo predsedstvo te organizacije za tri leta in stalno članstvo).

Ekipo Vino Ljubljana vodi Matjaž Kovačič, predsednik ocenjevanja je Iztok Klenar, strokovni mednarodni okvir pa predstavljata Ghislain K. Laflamme, predsednik VINOFED ter Guido Baldeschi, delegat OIV iz Pariza.

Ocenjevanje je tudi promocija Slovenije

Vino Ljubljana že tradicionalno podeljuje odličja za svetovne šampione, slovenskega šampiona, prvake vinorodnega okoliša, slovenske prvake sorte, trofeje Vinofed, Tsukamoto, Akos Asvany, zmagovalca slovenskih vinskih posebnosti ter velike zlate, zlate ter srebrne medalje.

Trofeja Tsukamoto (podeljujejo jo od leta 2006) za najvišje ocenjeno rdeče vino na ocenjevanju nosi ime po dr. Toshihiku Tsukamotu kot dolgoletnemu degustatorju Mednarodnega ocenjevanja vin - Vino Ljubljana, ki ima v svoji domovini skupaj s svojo družino oziroma podjetjem Lumiere S.A. izjemne zasluge ne le pri promociji slovenskih vin, ampak tudi Slovenije nasploh. Japonsko letos na Vinu Ljubljana zastopata Shigeki Kida, Tsukamotov naslednik, in prof. Tohru Okuda z Univerze v Jamashiju, za odličja pa se poteguje 19 vzorcev. Trofeja Akos Asvany pa se podeljuje najbolje ocenjenemu vinu v kategoriji likerskih vin v spomin na zaslužnega člana Vina Ljubljana Akosa Asvanyja iz Madžarske.

Leta 2014 obujena prireditev Vino Ljubljana združuje pod svojim imenom dva dogodka z dolgoletno tradicijo: poleg ocenjevanja vin še Vinski sejem, ki bo letos na Gospodarskem razstavišču 20. in 21. oktobra. Takrat bo tudi slavnostna podelitev priznanj 58. ocenjevanja.

Častni pokrovitelj prireditve je ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Na ocenjevanju v Ljubljani tuji vzorci v povprečju predstavljajo 70 odstotkov vzorcev, 30 odstotkov pa je domačih.

Prve ocene so spodbudne

»Priprava na letošnje ocenjevanje je bila zelo dobra, kar potrjuje tudi lepo število zbranih vzorcev, glede na lani sejem torej tudi po ocenjevalni plati napreduje, med degustatorji so prestižna, znana imena v državah, odkoder prihajajo. Tudi grajsko okolje je zelo pozitivno za tako pomembno ocenjevanje, prostori so primerni, ker so bolj hladni, degustatorji so zadovoljni,« je našteval predsednik ocenjevalnih komisij Iztok Klenar in dodal, da je sloves tega ocenjevanja, povezanega s sejmom, velik plus tudi za slovensko vinogradništvo in vinarstvo. »Kljub težavam, ki jih poznamo, vključno z znanimi zgodbami o neenotnosti, s tem samo pridobivamo.«

Po prvi seriji ocenjevanja približno 60 vzorcev belih mirnih suhih vin, je napovedal, da bo sodeč po ocenah »kar nekaj zlatih medalj, kar je za suha vina malo presenečenje, a tudi dokaz, da se spreminja predvsem strokoven odnos do teh vin«. Prepričan je, da bo tridnevno delo degustatorjev dalo dobre rezultate. Upa, da tudi za Slovenijo in njene vinarje.