Manjši odkup okroglega lesa, nižje cene pridelkov

Vrednost odkupa okroglega lesa maja letos je bila za 12 odstokov nižja kot maja lani, cene pridelkov pa za 4,8 odstotka.

Objavljeno
14. julij 2015 13.11
fajfar/hlodi
B. T., gospodarstvo
B. T., gospodarstvo

Ljubljana - Vrednost celotnega odkupa okroglega lesa je bila maja za približno 9 odstotkov nižja kot aprila in za približno 12 odstotkov nižja kot maja lani, znašala je 4,3 milijona evrov, sporoča Statistični urad.

Vrednost odkupa hlodov za žago in furnir je bila nižja za približno 11 odstotokov, lesa za celulozo za 5 odsotkov in lesa za kurjavo za skoraj dva odstotka. Vrednost odkupa drugega okroglega industrijskega lesa pa je bila višja kot v prejšnjem mesecu.

Skupna vrednost odkupa okroglega lesa je bila v maju nižje kot pred letom. Nižja je bila vrednost odkupa lesa za celulozo (za približno 16 odstotkov) in hlodov za žago in furnir (za skoraj 17 odstotkov). Vrednost odkupa lesa za kurjavo in drugega okroglega industrijskega lesa pa je bila višja kot v maju 2014 (za približno 58 odstotkov in za 4 odstotke).

Cene pridelkov so nižje

Cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih so bile maja povprečno za 4,8 odstotka nižje kot maja lani. Cene rastlinskih pridelkov so bile povprečno za 10,9 odstotka višje, cene živali in živalskih proizvodov pa za 10,2 odstotka nižje.

Na zvišanje cen rastlinskih pridelkov so v največji meri vplivale višje cene sadja (za 32 odstotkov), industrijskih rastlin (za 30,6 odstotka) in vina (za 14,9 odstotka). Višje so bile tudi cene svežih zelenjadnic (za 7,8 odstotka). Cene krompirja in žit so bile v povprečju nižje kot pred enim letom (za 30,9 in za 22,8 odstotka).

Cene živali za zakol so bile v povprečju nižje za 2,6 odstotka: cene goveda so bile v povprečju nižje za 0,1 odstotka, cene perutnine za 4,2 odstotka in cene prašičev za 7,4 odstotka. Cene živalskih proizvodov so bile v povprečju nižje za 18,3 odstotka, predvsem zaradi nižje povprečne cene mleka (za 20,7 odsototka). Cene jajc so bile višje povprečno za 2,1 odsotka, povprečne cene surovih kož in medu pa so bile višje za 6,8 odstotka.