Novi zaščitni znak za izključno slovensko poreklo

S certifikatom potrjeno označevanje govejega in perutninskega mesa, pridelanega in predelanega v Sloveniji.

Objavljeno
12. avgust 2016 18.43
Novinarska konferenca ministrstva za kmetijstvo in okolje, na kateri predstavljajo znak Izbrana kakovost - Slovenija. Sodelujejo minister Dejan Židan, državna sekretarka Tanja Strniša (2L), Maja Makovec Brenčič z Ekonomske fakultete in predstavnica
Marjeta Šoštarič
Marjeta Šoštarič

Ljubljana – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je potrdilo prvo specifikacijo za kmetijske pridelke in živila iz nove sheme »izbrana kakovost«, in sicer za goveje in perutninsko meso. Z njo so natančno predpisani pogoji reje, predelave, kakovosti in porekla surovine za goveje in perutninsko meso, ki bo označeno z zaščitnim znakom »Izbrana kakovost – Slovenija«.

Zaščitni znak na izdelku (z izpisom v podobi smeška) bo potrošnikom zagotavljal njegovo stoodstotno slovensko poreklo, nadstandardno kakovost, dodaten nadzor nad postopki reje in predelave ter popolno sledljivost mesa od rejca do potrošnika.

Za začetek proizvodnje kmetijskih pridelkov in živil s to označbo pa je potrebno še imenovanje certifikacijskih organov, ki bodo opravljali zunanji neodvisni nadzor. Prve naj bi imenovali v prihodnjih tednih. V postopku potrjevanja pa je tudi specifikacija za mleko in mlečne izdelke.

Država bo skupaj z mesnim sektorjem znak Izbrana kakovost – Slovenija in proizvode iz te sheme še posebej promovirala in potrošnikom predstavila njihove prednosti. S tem bodo proizvodi na policah trgovin vidnejši, potrošnik pa jih bo laže prepoznal, kar naj bi povečalo možnost njihovega nakupa.

Z znakom Izbrana kakovost – Slovenija je dovoljeno označevati goveje in perutninsko meso, pridobljeno izključno od živali, vzrejenih v Sloveniji, ob hkratnem izpolnjevanju drugih kriterijev iz potrjene specifikacije.

Od uravnoteženega obroka živali do dobrega zrezka

Kot enega najpomembnejših kriterijev navajajo kakovost krme, ki omogoča dobro izkoriščanje genetskega potenciala živali in pomembno vpliva na kakovost mesa in mesnih proizvodov. Pri vzreji govedi za »izbrano kakovost« morajo rejci zagotavljati uravnotežene krmne obroke, ki vsebujejo najmanj 50 odstotkov voluminozne krme (izjema so teleta do treh mesecev starosti).

Zdravstveno varstvo govedi mora biti zagotovljeno z izvajanjem ustreznih biovarstvenih ukrepov, pri individualnem zdravljenju živali pa morajo rejci upoštevati podaljšano karenčno dobo. Krmni obroki v intenzivni reji perutnine za »izbrano kakovost« ne smejo vsebovati živalskih proteinov; v kmečki reji pa morajo biti obroki sestavljeni pretežno iz žit z dodatkom beljakovinsko bogatih krmil. Tako pri govejih živalih kot perutnini pa je prepovedana uporaba krmil z negativne liste.

Ker je kakovost mesa povezana tudi z naravnanostjo proizvodnje, se pridelovalci in predelovalci z odločitvijo za vstop v shemo izbrane kakovosti Slovenije zavežejo tudi k doslednemu upoštevanju kriterija kratkih transportnih poti v radiju do 200 kilometrov in najdaljšega dovoljenega časa transporta, ki je osem ur. Kratke transportne poti pomenijo minimalni vpliv na okolje, poleg tega pa pomembno zmanjšujejo stres živali med transportom in s tem vplivajo na višjo kakovost mesa.

Dodaten nadzor sledljivosti

Sledljivost mesa z oznako Izbrana kakovost – Slovenija je, kot poudarjajo na ministrstvu, zagotovljena s sistemom označevanja skozi celoten proces prireje in proizvodnje govejega in perutninskega mesa.

Predpakirano perutninsko meso z oznako Izbrana kakovost – Slovenija mora na maloprodajnih etiketah navajati tudi ime rejca perutnine.

Oznako Izbrana kakovost – Slovenija smejo uporabljati izključno certificirani pridelovalci in predelovalci govejega in perutninskega mesa, pri katerih neodvisna kontrolna organizacija (certifikacijski organ) opravi dodaten nadzor nad zagotavljanjem skladnosti v prireji in proizvodnji mesa. Doslednost uradnega nadzora v postopkih pridelave, predelave in označevanja mesa pa je dodatna garancija za zaupanje potrošnikov.

Predlog specifikacije za goveje in perutninsko meso sta na ministrstvo dala GIZ mesne industrije Slovenije in Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije.

Kot poudarjajo na ministrstvu, slovenski rejci in proizvajalci mesa z vstopom v shemo »izbrana kakovost« sledijo strateškim ciljem razvoja slovenskega kmetijstva in podeželja, zagotavljanju prehranske varnosti in krepitvi domače mesnopredelovalne industrije, kar v širšem družbenem kontekstu postavlja smernice za trajnostni razvoj.