O težavah in dobrih praksah pri zelenjavi

Trgovinska zbornica z varuhom odnosov v verigi preskrbe s hrano o praksah v prid potrošnikov

Objavljeno
04. junij 2015 21.52
Ljubljana 26.01.2013 - e-kosara.foto:Blaz Samec/DELO
M.F.K., gospodarstvo
M.F.K., gospodarstvo

Ljubljana - Na razširjeni seji Upravnega odbora Trgovinske zbornice Slovenije (TZS) so člani z varuhom odnosov v verigi preskrbe s hrano Jožetom Podgorškom razpravljali o vlogi varuha in odnosih v verigi preskrbe s hrano.

Trgovci so varuhu predstavili svojo zavezanost k spoštovanju Kodeksa dobrih poslovnih praks med deležniki v agroživilski verigi in težave, s katerimi se soočajo predvsem pri dobavi zelenjave. Poudarjeno je bilo, da se trgovina v Sloveniji v primerjavi z evropsko trgovino še vedno sooča z negativnimi trendi, kar le še potrjuje potrebo po okrepljenem sodelovanju v dobrobit vseh vpetih v trgovinsko dejavnost.

Člani Upravnega odbora Trgovinske zbornice Slovenije so z varuhom Jožetom Podgorškom razpravljali o nalogah varuha, odnosih v verigi preskrbe s hrano in o strateških ciljih trgovcev, slovenskega kmetijstva ter proizvodnje hrane. Vloga trgovine in s tem TZS pri doseganju strateških ciljev je izredno pomembna predvsem na področju doseganja spoštovanja obstoječe zakonodaje na državni ravni EU in povezovanju različnih deležnikov, tudi potrošnikov, v trgovinski dejavnosti, so sporočili iz TZS.

Posebna pozornost je bila namenjena Kodeksu dobrih poslovnih praks med deležniki v agroživilski verigi, k spoštovanju katerega so se trgovci zavezali že leta 2011. Omenjeni kodeks je bil leta 2014 nadgrajen z Zakonom o kmetijstvu, ki med drugim ureja tudi plačilne roke za t.i. hitro pokvarljiva živila. V preteklosti je bilo že večkrat ugotovljeno, da trgovci delujejo v skladu z obstoječim kodeksom, kar je jasen pokazatelj obstoja dobre
poslovne prakse med deležniki v agroživilski verigi v Sloveniji, ki je lahko zgled tudi ostalim članicam EU.

Ob tem je predsednica TZS mag. Mariča Lah poudarila, da »še vedno obstaja prostor za izboljšave in da lahko le s skupnim delom ter sodelovanjem nadgradimo obstoječe poslovne prakse v prid potrošnikom«.

Člani upravnega odbora so varuha obvestili, da se pri dobavi zelenjave še vedno soočajo s pomanjkljivostmi, ki jih je potrebno odpraviti v čim krajšem času. Slednje se navezujejo predvsem na neobstoj standardizirane embalaže na ravni EU, nezadostno promocijo domače zelenjave s strani državnih institucij in pomanjkanje strokovnega znanja pridelovalcev oziroma zaposlenih v zadrugah. Trgovci so ob tem izrazili skrb, da je bil model sodelovanja med pridelovalci in trgovci na področju zelenjadarstva predstavljen že leta 2013, a da TZS do danes še vedno ni prejela vabila k sodelovanju.

Varuh Podgoršek je ob tem poudaril, da si bo prizadeval ohraniti trajnost prehranske verige, da bo deležnike v njej skušal spodbujati k partnerskemu medsebojnemu odnosu in spoštovanju Kodeksa dobrih poslovnih praks med deležniki v agroživilski verigi. Kot varuh odnosov v prehranski verigi se bo zavzemal predvsem za spremljanje ravnanja deležnikov v verigi preskrbe s hrano, ozaveščanje kupcev hrane v verigi vrednosti o
zakonskih določbah in moralnih merilih pri odkupu hrane, ozaveščanje pridelovalcev in predelovalcev kot vmesnih členov v verigi hrane o zakonskih okvirih pri prodaji in odkupu hrane in pravicah prodajalcev hrane v verigi vrednosti, vzpostavitev mehanizma za prepoznavanje in sankcioniranje plačilne nediscipline, vzpostavitev mehanizma za spremljanje tržnih aktivnosti.

Trgovina v letu 2014 ustvarila skoraj 35 odstotkov prihodkov celotnega gospodarstva

Predsednica TZS Mariča Lah je predstavila tudi podatke o stanju v trgovini, ki je v letu 2014 ustvarila skoraj 35 odstotkov prihodkov celotnega slovenskega gospodarstva, zaposluje pa dobrih 18 odstotkov zaposlenih v gospodarstvu.

Lahova je še poudarila, da se v primerjavi z ostalimi državami EU slovenska trgovina sooča s hitrejšim zmanjševanjem prodaje, a kljub temu bruto dodana vrednost trgovine v skupni bruto dodani vrednosti v Sloveniji tudi v letu 2012 ostaja nad povprečjem EU (Slovenija 12,7 odstotka, EU28: 11,8 odstotka.