Po pet evrov dodatka za domačo pšenico

Ajdovski Mlinotest bo vipavskim kmetom plačal še posebno premijo za pospeševanje pridelave

Objavljeno
07. julij 2015 14.27
M. Š., gospodarstvo
M. Š., gospodarstvo
Ljubljana − Potem ko so se v žitni verigi dogovorili, po koliko bodo mlinskopredelovalna podjetja pridelovalcem plačala za letošnjo pšenico, so v Mlinotestu naredeli korak več pri letošnjih pogojih odkupa. Da bi spodbudili kmete v Vipavski dolini k večji pridelavi žita, bodo k dogovorjenim cenam za kakovostne razrede pšenice primaknili še po pet evrov za zrnje, ki bo vsebovala več kot 11,5 odstotka beljakovin in je še primerna za mletje.

Mlinotest je ta konec tedna začel v Vipavski dolini z odkupom pšenice, kjer, kljub temu da odkupi vso razpoložljivo pšenico, primerno za mletje, žal dobi le manjši del pšenice, ki jo sicer potrebuje. Zato odkupuje pšenico tudi drugje v Sloveniji, del potrebnih količin pa je primoran kupiti tudi v drugih državah.

Pri odkupu je tako za Mlinotest kot odkupovalca in uporabnika kot seveda tudi za vse, ki lahko pšenico ponudijo na trgu, izjemno pomembna cena pšenice, ki se oblikuje vsako leto tik pred žetvijo. Letos so trenutne odkupne cene pšenice v Mlinotestu Ajdovščina, ki veljajo za odkup od 1. 7. 2015, naslednje: 185 evrov za tono pšenice v kakovostnem razredu A; 160 do 170 evrov za tono (odvisno od vsebnosti beljakovin) za kakovostni razred B1 in 150 evrov za tono pšenice kakovostnega razreda B2.

»V Mlinotestu si posebej prizadevamo dobiti zelo kakovostno pšenico, saj je kakovost pšenice pomemben temelj kakovosti vseh nadaljnjih produktov. Hkrati pa si že leta prizadevamo spodbuditi kmete v Vipavski dolini k setvi produktov, ki jih podjetje potrebuje in jih mora seveda kupovati na trgih, ki so tudi nekaj sto kilometrov oddaljeni od Ajdovščine. Zato smo za vipavskega kmeta, ki nam pripelje pšenico v odkup, letos pripravili tudi posebno premijo, ki je namenjena za pospeševanje pridelave kakovostne pšenice. Prve analize odkupljene pšenice kažejo, da bo letos kakovost boljša kot lani,« pojasnjuje David Nabergoj, predsednik uprave Mlinotesta.