Po stečaju še peronospora v vinogradih

Začasni najemnik enega od zanemarjenih vinogradov Agroinda si je že premislil in državnemu skladu odpovedal najem na Biljenskih gričih.

Objavljeno
09. junij 2016 18.35
mpi_GOČE
Marjeta Šoštarič
Marjeta Šoštarič
Ljubljana - Težavam z Agroindom in vinogradi, ki jih je imel ta na zakupljenih državnih površinah, še ni videti konca. Sklad kmetijskih zemljišč RS je po stečaju vipavske družbe z razpisom poiskal nove najemnike vinogradov na Biljenskih gričih, eni najboljših vinogradniških leg v Vipavski dolini, ki jih je doslej obdeloval Agroind. A si je eden od najemnikov zaradi slabega stanja vinograda premislil in najem odpovedal.

Na Biljenskih gričih je skupno 175 hektarov vinogradov, ki jih v letošnjem letu, nekatere pa tudi več let, ni nihče obdeloval. Vinogradi niso bili obrezani niti preventivno poškropljeni. Zaradi obilnega dežja pa je predvsem trte merlota napadla bolezen peronospora. Z merlotom je zasajenih 65 hektarov, za katere bodo sedaj poskušali najti drugega najemnika, je po sestanku s predstavniki Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica ter vinogradniki povedala direktorica državnega sklada kmetijskih zemljišč Irena Šinko. Ta si je danes skupaj z državno sekretarko Tanjo Strniša tudi ogledala vinograde na Biljenskih gričih.

»Iščemo novega uporabnika, saj želimo preprečiti še večjo škodo. Sklad je uporabniku ponujal v obdelavo te vinograde skorajda brezplačno, saj želimo, da bi bili obdelani, v drugi polovici leta pa bomo poiskali dolgoročne najemnike. Novi najemnik pa je ocenil, da bi bil vložek v vinograd večji, kot bi lahko kasneje dobili iz njega s pridelkom,« je povedala Šinkova. Kot pravi, je problem, da ti vinogradi že prej niso bili v prav dobrem stanju, zdaj je pa zaradi opuščenih del udarila še bolezen. Tudi zatro si je zakupnik premislil. Zdaj bodo poskusili najti novega, če ne drugače, bodo vinograd oddali v brezplačno obdelavo. Če bodo tudi pri tem neuspešni, bo sklad poskrbel (in plačal) za najnujnejšo zaščito v njem.

Kot je napovedala Šinkova, bodo vinograde, za katere so bili prisiljeni iskati začasne rešitve, v nadaljevanju najprej ocenili, v drugi polovici leta pa bo sklad objavil nov razpis in iskal nove dolgoročne najemnike.

Agroind je imel v zakupu 282 hektarov vinogradov, ki so bili na kmetijskih površinah v lasti sklada. Na Biljenskih gričih je 185 hektarov vinogradov, od tega je 171 hektarov v državni solasti oziroma v upravljanju sklada. Po zadnjem razpisu so v najem oddali 115 hektarov vinogradov.