Židan opozoril na kršitve slovenske zaščite terana

Hrvaški časniki so poročali, da je hrvaško ministrstvo optimistično o skupni zaščiti terana s Slovenijo.

Objavljeno
11. november 2014 20.16
Italijanska vinska zadruga Vivai Cooperativi iz Rauscenda 14.oktobra 2013.
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Ljubljana – Kmetijski minister Dejan Židan je izpolnil obljubo kraškim vinarjem, dano pred nekaj dnevi. Na prvem srečanju z novim evropskim komisarjem za kmetijstvo Philom Hoganom je med aktualnimi temami s področja kmetijske politike opozoril tudi na kršitve slovenske zaščite terana v EU, ki je po vseh veljavnih pravilih dokončna.

S tem je Slovenski minister nedvoumno odgovoril tudi na poročanje enega od hrvaških časopisov v teh dneh, kako so na njihovem kmetijskem ministrstvu optimistični glede dogovora s slovensko (in italijansko) stranjo o skupni zaščiti terana v EU.

»Kar se tiče zaščite terana, je naš partner samo evropska komisija. Nam je uspelo v evropskem pravnem redu zaščititi teran. Po naših pravnih mnenjih je zaščita dokončna in zato je naš edini partner, ko se o tem pogovarjamo, evropska komisija in njej smo predstavili naša stališča. Novemu komisarju sem tudi zelo jasno povedal, da sta njegov predhodnik kot tudi predhodnik na direktoratu, odgovornem za to področje, bila na strani Slovenije in takrat je tudi komisija uradno povedala, da je zaščita dokončna. Seveda verjamemo, da v Evropi velja pravni red, in sicer ne glede na to, kdo je komisar in kdo je generalni direktor. Vesel sem, ker je komisar prisluhnil našim argumentom in da je sprejel povabilo v Slovenijo, kjer mu bomo pokazali pomen terana za slovenski Kras. Nisem pa človek, ki bi verjel, da je dobljena zmaga vedno dokončna. Slovenija pač mora biti ves čas pripravljena, ves čas imeti svoje argumente in se boriti za svoje interese,« je za Delo po pogovoru z novim evropskim komisarjem za kmetijstvo povedal Židan.

Na srečanju, ki se je zgodilo na prošnjo slovenske strani, sta govorila o še drugih aktualnih zadevah. Tako sta se oba strinjala, da Evropa v pogovorih o trgovinskih sporazumih z ZDA ali s katero koli drugo državo ne sme popuščati na področju standardov v kmetijstvu oziroma da je to področje kmetijstva, v katero se ne sme posegati. »To velja tako za zaščito pred genetsko spremenjenimi organizmi ali naš odnos do kloniranih živali ali odnos do tega, da se pri živalih ne smejo uporabljati rastni hormoni ali karkoli podobnega, ali pa recimo do razkuževanja piščancev v kloru. S komisarjem sva se strinjala, da je to točka, o kateri se niti pogovarjati ne moremo.«

Preveč administrativnih ovir

Ujela sta se tudi v pogledih na odpravo pretiranih administrativnih ovir pri izvajanju skupne kmetijske politike. »Dejstvo je, da je kmetijstvo zdaj močno regulirano, marsikje tako zelo, da tudi že otežuje navadno kmetovanje. Zato sem komisarju na tem področju ponudil pomoč. Če želi, mu v roku enega meseca ali pa pol leta lahko pripravimo seznam opravil, ki jih moramo delati, ker od nas to zahteva evropska zakonodaja, mislimo pa, da so nepotrebna. Strinjal se je in je vesel te pomoči, o kateri se bomo še pogovarjali.«

Neizogibna tema pogovora so bile tudi težave zaradi ruskega embarga za uvoz hrane iz EU, o čemer so razpravljali tudi na zasedanju sveta kmetijskih ministrov, kjer so nasprotovali eni od zadnjih odločitev bivše evropske komisije o prerazporeditvi 448 milijonov denarja iz kmetijstva za druge potrebe. Ta denar je nujno ohraniti v kmetijstvu, ki poleg tega pričakuje še dodatne zaščitne ukrepe. Kot je povedal Židan, mu komisar Hogan zagotovil, da bodo delali v tej smeri.