Berlin menda že izgublja potrpljenje z Grčijo

Komisar za konkurenco Joaquin Almunia medtem ne izključuje novih reševalnih paketov.

Objavljeno
12. september 2011 12.48
Posodobljeno
12. september 2011 12.48
A. V. B., Delo.si
A. V. B., Delo.si
Evropski komisar za notranji trg Michel Barnier je v odzivu na zaostrene razmere v Grčiji danes zagotovil, da dela evroskupina vse, kar lahko, da bi se izognila defaultu katere koli članice, medtem ko njegov kolega, komisar za konkurenco Joaquin Almunia, ne izključuje novih reševalnih paketov. V Berlinu medtem menda že izgubljajo potrpljenje, poroča STA.

Barnier je novinarjem v Parizu danes zagotovil, da dela evroskupina vse, kar je v njeni moči, da bi se katera koli država, vključno z Grčijo, izognila nezmožnosti odplačevanja svojih obveznosti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Nekateri morajo ostati mirni in ohraniti hladno kri," je Barnier povedal v odzivu na globoke padce tečajev na evropskih borzah. Ob tem je izrazil zaupanje v evropske banke, še posebej francoske, in njihovo sposobnost odzivanja na krizne trenutke.

"Izvedli smo stresne teste. Nekatere ustanove, ki niso francoske, so pokazale šibkost in morajo biti dokapitalizirane," je dejal Barnier, na kritiko, da stresni testi evropskih bank niso upoštevali možnosti grškega defaulta, pa je odgovoril z besedami: "Delamo vse, da se to ne bi zgodilo."

"Narediti moramo, kar smo obljubili in sicer kolikor hitro je mogoče - uresničiti dogovor z 21. julija," je še povedal Barnier. Dogovor, ki ga je evroskupina dosegla 21. julija, predvideva drugo finančno pomoč Grčiji in krepitev začasnega mehanizma za stabilnost evra.

Almunia pa je danes opozoril, da zaradi poglabljanja dolžniške krize v območju evra ne more izključiti novih reševalnih paketov. Kot je dejal v pogovoru za španski poslovni časnik Expansion, so obeti odvisni od razmer v gospodarstvu in njihovega vpliva na finančne ustanove in finančni sistem.

Almunia sicer upa, da novih reševalnih paketov za članice evrskega območja ne bo več, vendar hkrati opozarja: "Ob vsem, kar smo videli v tej krizi, ob številu črnih labodov, ki so se pojavili, ob zelo malo verjetnih nevarnostih, ki so se vendarle uresničile, mislim, da nihče ne bi položil roke v ogenj in dejal, da tega ne bomo več videli."

V ločenem pogovoru za španski El Pais je Almunia dodal, da potrebuje območje skupne evropske valute večjo politično integracijo, trgi pa da zahtevajo večjo fiskalno unijo in enotno državno blagajno. "Dokler pereči problemi v EU ne bodo rešeni, evropski bančni sistem ne bo popolnoma izšel iz nevarnosti ponovnega padca v staro stanje," je dejal.

Nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung je medtem danes poročal, da Berlin izgublja potrpljenje z Grčijo. "Popolnoma jasno je - Grčija mora uresničiti svoje obveznosti," je ob robu srečanja finančnih ministrov skupine G7 minuli konec tedna v Marseillu dejal nemški finančni minister Wolfgang Schäuble, medtem ko njegov gospodarski kolega Philipp Rösler ni izključil nadzorovanega bankrota Grčije.

Bodo Nemci zaprli pipico?

Nemško finančno ministrstvo po poročanju časnika že preverja različne scenarije grškega bankrota. Ena možnost, sicer manj verjetna, je, da država ostane v območju evra, druga možnost pa je, da v Atenah uvedejo lastno valuto, podobno drahmi, ki so jo imeli pred uvedbo evra.

Uradno stališče, ki ga je danes v Berlinu predstavil Röslerjev neimenovani tiskovni predstavnik, pa se glasi - Nemčija želi, da Grčija ostane v območju evra. "Naš skupen cilj je stabilnost evro območja in želimo, da Grčija v njem ostane," je dejal na redni tiskovni konferenci nemške vlade.

Tiskovni predstavnik nemške kanclerke Angele Merkel Steffen Seibert je ob tem dodal, da Nemčija "domneva, da Grčija dela vse, kar lahko", da bi izpolnila stroge varčevalne ukrepe. "Naš cilj je precej jasen - stabilizirati želimo območje evra kot celoto," je dejal.