Države G20 lani z nekaj manj kot triodstotno rastjo BDP

Države G20 so leto 2011 sklenile z 2,8-odstotno gospodarsko rastjo, kar je 2,2 odstotne točke manj kot leta 2010.

Objavljeno
18. marec 2012 10.16
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si
Luxembourg − V zadnjem četrtletju lani se je bruto domači proizvod (BDP) držav G20 okrepil za 0,7 odstotka, potem ko se je v četrtletju pred tem za 0,9 odstotka, kažejo ta teden objavljeni začasni podatki evropskega statističnega urada Eurostat.

Med državami skupine najbolj razvitih in najhitreje rastočih gospodarstev (G20), za katere je imel Eurostat podatke, je minulo leto najbolj optimistično gospodarsko rast zabeležila Kitajska, in sicer 9,2-odstotno, piše Slovenska tiskovna agencija. Sledile so Indija (7,3-odstotna rast BDP), Savdska Arabija (6,8-odstotna rast BDP) in Indonezija (6,5-odstotna rast BDP).

Nemčija je imela lani triodstotno gospodarsko rast, Francija 1,7-odstotno, Italija pa 0,4-odstotno rast. Gospodarska rast EU je bila medtem pri 1,5 odstotka, gospodarska rast območja evra pa pri 1,4 odstotka.

ZDA so lansko leto zaključile z 1,7-odstotno rastjo gospodarstva, krčenje obsega BDP pa je med državami G20 zaznala le Japonska (-0,7 odstotka).

Med oktobrom in decembrom lani pa se je v četrtletni primerjavi najbolje odrezala Indonezija, ki je imela 2,1-odstotno gospodarsko rast (v tretjem četrtletju 1,4-odstotno rast). Kitajska je zabeležila dvoodstotno rast BDP (v tretjem četrtletju 2,3-odstotno rast), Indija pa 1,8-odstotno rast BDP (v tretjem četrtletju 0,9-odstotno rast).

V ZDA se je obseg BDP v zadnjih treh mesecih leta glede na predhodno četrtletje okrepil za 0,7 odstotka (v tretjem trimesečju za 0,5 odstotka), Japonska pa je zabeležila 0,2-odstotno krčenje (v tretjem četrtletju 2,7-odstotno rast).

Obseg BDP se je v zadnjem četrtletju v četrtletni primerjavi zmanjšal tudi v Nemčiji, in sicer za 0,2 odstotka (v tretjem četrtletju se je povečal za 0,6 odstotka). Italija je zadnje četrtletje sklenila z 0,7-odstotnim krčenjem gospodarstva (tretje četrtletje z 0,2-odstotnim krčenjem), Francija pa z 0,2-odstotno rastjo (tretje četrtletje z 0,3-odstotno rastjo).

Tako celotna EU kot območje evra sta v zadnjem trimesečju lani glede na predhodno trimesečje zaznala 0,3-odstoten padec BDP (v tretjem trimesečju 0,3-odstotno oz. 0,1-odstotno rast), dodaja STA.