Državi 34 milijonov evrov dividend

Državne družbe so lani dosegle 0,23-odstotno dobičkonosnost, potem ko so še leta 2010 dosegale negativni rezultat.

Objavljeno
20. junij 2012 13.48
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo
Ljubljana - Vrednost državnih deležev v gospodarskih družbah je visoka 8,8 milijarde evrov, te družbe pa so državi v letu 2011 izplačale skoraj 34 milijonov evrov dividend. Aukn je pripravila strategijo upravljanja z družbami, a je prejšnja vlada ni potrdila.

Ob izidu prvega letnega poročila Agencije za upravljanje kapitalskih naložb (Aukn), direktorica Dagmar Komar navaja, da je agencija z uvedbo standardov korporativnega upravljanja izpolnila svoje poslanstvo, to je, odgovorno upravljanje državnega premoženja. Tudi član uprave Marko Golob je poudaril, da brez urejenega in profesionalnega korporativnega upravljanja ne moremo pričakovati gospodarskega napredka Slovenije niti portfeljskih mednarodnih vlagateljev. Aukn ugotavlja, da je tako izpolnila svoje poslanstvo, kar ji s pozitivnim odzivom na njeno delo priznava tudi OECD. Zlasti, ker je ustanovila neodvisno agencijo, ki poroča parlamentu, in tako ločuje lastniško in zakonodajno funkcijo, hkrati pa seveda OECD ni spregledala, da je Aukn pripravila strategijo upravljanja, ki pa je parlament še ni sprejel.

Bistveni lastniški vzvod je imeti neodvisne in strokovne člane nadzornih svetov, ki nadzirajo uprave (državnih in deloma državnih družb). Do sprejetja Zakona o upravljanju kapitalskih naložb (ZUKN) je bilo imenovanje teh nadzornikov v pristojnosti vlade. (Kam prehaja z letošnjimi spremembami ZUKN, je pomembno vprašanje, vendar se z njim poročilo za lansko leto seveda ne more ukvarjati.) Aukn je s to prakso presekala - zato smo je navsezadnje dobili - in vzpostavila poleg strokovnih meril tudi predpisane postopke in akreditacijsko komisijo, ki je sestavila izbor kandidatov za člane NS. Ob tem Aukn poudarja, da je seveda slab nadzor, konflikt interesov in navez med nadzorniki in upravami pomemben razlog za večino težav družb v državni lasti. Kar v 24 družbah je Aukn v letu 2011 odpoklicala uprave ali člane NS (med drugim Teš, HSE, Peko, Slovenske železnice, Telekom, NLB, NKBM, Pošta Slovenije, večina elektro družb).

Gotovo je Aukn stavila na sprejetje Strategije upravljanja kapitalskih naložb države Slovenije, ki jo je tudi pripravila na podlagi sektorskih politik ministrstev. Država je tako končno dobila dokument, ki celovito in sistematično zajema vse državne naložbe na enem mestu. Pahorjeva vlada je sicer strategijo obravnavala, a je na koncu ni sprejela zaradi neusklajenosti sektorskih politik ministrstev in nezaupnice vladi. Seveda Aukn ocenjuje, da bi bilo treba strategijo države na področju državnega premoženja čim prej sprejeti.