Dve milijardi izgube in verjeten odstop

V največji ameriški banki JP Morgan Chase se obeta odstop vodje oddelka za investicije.

Objavljeno
14. maj 2012 08.48
Posodobljeno
14. maj 2012 09.13
K. V., Delo.si
K. V., Delo.si
New York - V največji ameriški banki JP Morgan Chase se morda že danes obeta odstop glavne direktorice oddelka za investicije, 55-letne Ine Drew, zaradi hude polomije pri trgovanju z izvedenimi finančnimi instrumenti, ki je banki ustvarila najmanj dve milijardi dolarjev izgube. Obetal naj bi se tudi odstop dveh njenih podrejenih sodelavcev, piše Sta.

Toliko je bilo le neposredne izgube s trgovanjem, banka pa je dobila hud udarec svojem ugledu ter vrednosti delnic. Banka je samo v četrtek, ko je glavni izvršni direktor Jamie Dimon objavil izgubo, izgubila 15 milijard dolarjev vrednosti delnic, ki so se v petek ponovno pocenile za skoraj 10 odstotkov. JP Morgan Chase je škodovala tudi celotni bančni industriji, ki se bo sedaj težje upirala dodatnim regulacijam Wall Streeta.

Ina Drew je po poročanju časopisa Wall Street Journala, ki je v nedeljo prvi poročal o pričakovanih odstopih, vodila investicijski oddelek pri JP Morgan Chase zadnjih sedem let. Za svoje delo je bila tudi obilno poplačana, saj je samo lani zaslužila 15,5 milijona dolarjev. Po objavi škandala je večkrat ponudila odstop, vendar ta do nedelje še ni bil sprejet.

Za velike izgube s trgovanji je odgovoren londonski trgovec z vrednostnimi papirji za banko Bruno Iksil. Iksilu so zaradi velikanskih vsot denarja za stave z izmenjavami posojilnega tveganja (credit default swaps) rekli kar »londonski kit«. Obrvi je dvigal že aprila, vendar pa je takrat Dimon skupaj z drugimi šefi banke zamahnil z roko in zavrnil opozorila.

V nedeljo je za televizijo NBC priznal, da aprila ni imel prav, vendar se je branil, da ni vedel za vse razsežnosti problema. Priznal je, da so naredili hudo napako in prizadeli veliko škodo lastni verodostojnosti, za kar bodo plačali ceno. Po besedah demokratskega senatorja iz Michigana Carla Levina bo to izguba boja za slabitev dodatnih regulacij finančne industrije.

Nekaj novih regulacij zaradi zadnje finančne krize, ki jo je pomagal povzročiti Wall Street s podobnimi postopki, kot jih je sedaj ponovno zagrešila banka JP Morgan Chase, je bilo že potrjenih. Uvaja pa se še tako imenovano Volckerjevo pravilo, ki nosi ime po nekdanjem predsedniku Federal Reserve Paulu Volckerju.

Dimon sicer zatrjuje, da omenjeno pravilo ne bi preprečilo polomije, ker pravilo prepoveduje podobno trgovanje za dobiček banke. Po njegovih besedah so s propadlimi investicijami v bistvu želeli banko le zaščititi pred izgubami, ne pa pridelati dobiček. Demokratski kongresnik iz Massachusettsa Barney Frank pa je za televizijo ABC podobno kot Levin za NBC menil, da bi zadnja različica Volckerjevega pravila tovrstno trgovanje in izgube preprečila.

Dimon, ki je svojo banko uspešno pripeljal skozi vihar zadnje svetovne finančne krize, je bil doslej eden glasnejših kritikov novih regulacij finančne industrije. Sedaj bo to malce težje. Dimon nima težav z morebitnimi kongresnimi preiskavami in je že sam zagotovil vsem zaposlenim ter kritikom, da bodo zadevi prišli do konca ter se iz napake nekaj naučili.

Polomija ga je očitno hudo prizadela, saj je med drugim celo javno povedal, da nima nič proti višjim davkom na svojo plačo, ker si želi bolj enakopravne družbe. Čeprav je dodal, da se mu napadi na poslovni svet na splošno ne zdijo produktivni, zaključuje Sta.