Evroobmočje v menjavi s svetom iz minusa v plus

Slovenija je izvoz v prvih štirih mesecih povečala za odstotek.

Objavljeno
16. julij 2012 20.40
Ljiljana Đerić, gospodarstvo
Ljiljana Đerić, gospodarstvo

Ljubljana - Članice EU, zlasti v evrskem območju, so precej izboljšale svojo trgovinsko bilanco s preostalim delom sveta. Po podatkih Eurostata je imelo namreč 17 držav z evrom maja letos v trgovini s tretjimi državami 6,9 milijarde evrov presežka, v istem mesecu lani pa so imele 1,2 milijarde evrov primanjkljaja.


Unija kot celota je imela maja letos v menjavi s svetom 3,8 milijarde evrov primanjkljaja, v lanskem maju pa 14,5 milijarde evrov. Sicer pa je EU zunanjetrgovinski primanjkljaj med januarjem in aprilom letos na letni ravni občutno povečala v trgovini z energenti (s 125,9 milijarde evrov v prvih štirih mesecih lani na 144,8 milijarde v enakem obdobju letos), v trgovini s proizvedenimi dobrinami pa ima presežek in ga je v istem primerjalnem obdobju povečala z 68,3 milijarde evrov na 103 milijarde.


Slovenija je izvoz v prvih letošnjih štirih mesecih, glede na enako obdobje lani, povečala za en odstotek, in sicer na 8,3 milijarde evrov, uvoz pa za prav tako za en odstotek - na 8,4 milijarde.


EU je med januarjem in aprilom letos, v primerjavi z enakim obdobjem lani, povečala trgovino z vsemi glavnimi partnericami, razen s Turčijo (5-odstotni padec) in Indijo (menjava se je zmanjšala za odstotek). Najbolj je EU kot celota povečala izvoz v Rusijo (za 19 odstotkov) in Brazilijo (za 18 odstotkov), uvoz pa je najbolj povečala iz Norveške (za 13 odstotkov), ZDA (za osem odstotkov) in Rusije (za sedem); zmanjšal se je najbolj uvoz iz Indije (za desetino) in z Japonske (za osem odstotkov).


EU je svoj trgovinski presežek letos najbolj povečala v trgovini z ZDA (z 21,1 milijarde evrov v prvih štirih mesecih lani na 23,8 milijarde evrov v prvih štirih letošnjih), zmanjšala pa v trgovini s Švico (s 15,7 na 14,6 milijarde evrov) in Turčijo (z 8,4 na 7,7 milijarde evrov). V istem primerjalnem obdobju je EU zmanjšala primanjkljaj v trgovini s Kitajsko (s 50,1 na 44,5 milijarde evrov), Rusijo (s 36,1 na 35 milijard evrov) in Japonsko (z 8,4 na 4,5 milijardi evrov), povečala pa ga je z Norveško (s 17 na 20,6 milijarde evrov).


Tudi letos ima med članicami EU največji trgovinski presežek Nemčija, in sicer je v prvih štirih mesecih znašal 59,3 milijarde evrov. Sledita pa Nizozemska (16,2 milijarde evrov presežka ) in Irska (13,4 milijarde evrov).