Hrvaška vlada razveljavila sporen sklep o (N)LB

Hrvaška vlada je razveljavila sklep, s katerim je podprla hrvaški banki v postopkih zoper Ljubljansko banko in NLB.

Objavljeno
10. maj 2012 12.38
Posodobljeno
10. maj 2012 13.48
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb

Zagreb – Hrvaška vlada je dokaj presenetljivo na zaprtem delu današnje seje razveljavila sporni sklep, s katerim je podprla Zagrebško banko in Privredno banko Zagreb v postopkih proti Ljubljanski banki in Novi Ljubljanski banki.

Vlada se je zavila v molk, tako kot 19. aprila, ko je prav tako na zaprtem delu seje sprejela sklep, ki je podpiral tožbe Zagrebške banke in Privredne banke Zagreb – obe banki sta v večinski italijanski lasti – proti Ljubljanski banki (LB) in Novi Ljubljanski banki (NLB). Molčijo tudi v vrhovih obeh hrvaških bank. Obmolknila je tudi zunanja ministrica Vesna Pusić.

Spomnimo, da je Slovenija takoj po sprejetju sklepov sredi aprila od Hrvaške zahtevala pojasnila, vendar jih ni dobila. O kakršnih koli grožnjah na račun ratifikacije oziroma neratifikacije hrvaške pristopne pogodbe z Evropsko unijo v Sloveniji ni bilo ne duha ne sluha. To je potrdil tudi zunanji minister Karl Erjavec.

Edino, na kar je Slovenija uradno opozarjala, je bilo izpolnjevanje obveznosti iz 7. člena priloge C Dunajskega sporazuma o vprašanjih nasledstva SFRJ. Ta pravi, da se »o prevzemu jamstev SFRJ ali Narodne banke Jugoslavije za devizne hranilne vloge v poslovni banki in kateri koli njeni podružnici v kateri koli državi naslednici pred dnem njene razglasitve neodvisnosti takoj začnejo pogajanja, pri čemer je treba upoštevati predvsem zaščito deviznih hranilnih vlog posameznikov. Ta pogajanja bodo potekala pod pokroviteljstvom Banke za mednarodne poravnave.«

Današnji sklep hrvaške vlade je zato zdaj mogoče razumeti kot »nepotrebno vznemirjanje« in »brez pravega razloga« pa tudi v luči napovedanega, skoraj gotovega, vendar še ne uradno potrjenega srečanja predsednikov vlad, Janeza Janše in Zorana Milanovića, 15. maja na Teznem. Še prej, v ponedeljek, pa se bosta v Bruslju na sestanku ministrov srečala Karl Erjavec in Vesna Pusić. In nihče ne dvomi, da ne bosta vsaj nekaj minut govorila tudi o tem zapletu.

Slovensko zunanje ministrstvo pismo zunanje ministrice Pusić in informacijo o umiku sklepov še proučuje, zato bo več informacij predvidoma posredovalo jutri.