Kakšna bo obdavčitev nepremičnin?

Prihodke nameravajo okrepiti z davkom na nepremičnine, z boljšim informacijskim sistemom in davčnimi blagajnami. 

Objavljeno
25. avgust 2011 19.50
Posodobljeno
25. avgust 2011 19.50
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana - Zakon o davku na nepremičnine je napisan, je danes po prvi popočitniški seji vlade med pogovorom z novinarji povedal minister za finance France Križanič.

Minister ne o predvidenih davčnih stopnjah ne o vsebini zakona ni povedal nič oprijemljivega, čeprav je sam sprožil zanimanje za dajatev, ko je pred popoldanskim pogovorom o proračunih za leti 2012 in 2013 skoraj mimogrede navrgel: »Tretji ukrep na strani prihodkov bo razprava o davku na nepremičnine. Razmere so toliko zaostrene, da postaja ta zakon znova aktualen. Zakon je napisan. Preučili bomo, ali je možno, da bi pospešeno uvedli nov način obdavčenja.«

Minister Križanič je bržkone prestrašil marsikoga, ko je rekel, da bo stopnja novega davka na splošno znašala okoli enega odstotka. Pozneje so z ministrstva za finance popravili napako: »V sedanji verziji davka na nepremičnine je predlagana davčna stopnja 0,1 odstotka in različna odstopanja od nje.«

Tega je uvrstil med tri ukrepe, ki jih vlada po njegovih besedah prihodnje leto načrtuje na strani proračunskih prihodkov: v ta sveženj je uvrstil še modernizacijo informacijskega sistema v davčni upravi, ki naj bi davčne prihodke okrepila za kakšnih 200 milijonov evrov na leto, in davčne blagajne, od katere si vlada obeta vsaj dodatnih 45 milijonov evrov davčnih prihodkov na leto.

Zakon o davčnih blagajnah namerava ministrstvo podrobno predstaviti jutri, niso pa obljubili nikakršne razgrnitve zakona o davku na nepremičnine. Po podatkih geodetske uprave je v Sloveniji 1.180.059 lastnikov nepremičnin, ki jih zanesljivo zanima vsaka beseda ministra za finance o novem davku na nepremičnine. »Zakon o davku na nepremičnine je napisan. Vprašanje je, kdaj in s kakšnim tempom ga uveljaviti, a mnenja o tem so bila različna.

Zaradi zaostrene javnofinančne situacije in kot signal, ki ga moramo po padcu pokojninske reforme dati finančnim trgom, da obvladujemo javnofinančno ravnotežje, je davek na nepremičnine postal aktualen tudi v predvolilnem okolju.

Pred tem v predvolilnem obdobju ni bil tako aktualen,« je lastnikom nepremičnin po medijih sporočil minister Križanič. O pričakovanih prihodkih iz prenovljene obdavčitve nepremičnin je povedal: »Davek bo pomembno izboljšal položaj lokalnih skupnosti. Nekatere nepremičnine tudi izvzema.« Več ni hotel razkriti.

Sredi julija lani je ministrstvo za finance objavilo osnutek zakona o davku na nepremičnine, a je besedilo pozneje večkrat spreminjalo, tako da od osnutka ni ostalo kaj dosti: sploh pa novega davka tudi po napovedih ministrstva za finance ne bo mogoče pobirati pred začetkom leta 2013.

Država bo prevzela del stroškov za blagajne

Davčne blagajne bodo morala uporabljati podjetja, kjer poslujejo pretežno z gotovino: na primer trgovina, gostinstvo, razne storitvene dejavnosti... Po ministrovih besedah bodo izjema na primer avtomati za prodajo blaga in žetonov, kakšno izjemo bodo morali v zakon še dodati, za velike trgovce predvidevajo triletno prehodno obdobje, prav tako za kmete, ki bodo morali davčne blagajne uporabljati pri dopolnilni dejavnosti, pri osnovni pa ne.

V povezavi z blagajnami se je vlada vendarle odločila, da bo del stroškov za opremo, ki si jo bodo morali zagotoviti uporabniki, prevzela nase. »Za zdaj predvidevamo, da bo država za napravo, ki bo zagotavljala nadzor nad prometom, prispevala 200 evrov, od razprave v parlamentu pa bo odvisno, koliko bo država v resnici primaknila k opremi. Morda bo to več, kot načrtuje zdaj, tako da bo subvencija dosegla vrednost najcenejše tehnologije.« Po sedanjih načrtih bo morala vlada za ta izdatek zagotoviti kakšnih 11 milijonov evrov. Tudi davčnih blagajn ne bo vsaj do začetka leta 2013.

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije se je danes odzvala s pomisleki o davčnih blagajnah: »V OZS izrecno poudarjamo, da se ne strinjamo, da so izjeme glede obveznosti davčnih blagajn.«