Lendavski župan bi kupil Naftini družbi

Prodaja Nafte Geoterm in Nafte Strojna je del sanacije družbe Nafta. Župan Lendave: Obe sta pomembni za občino.

Objavljeno
30. november 2011 16.04
Posodobljeno
30. november 2011 16.24
Ivan Gerenčer, Murska Sobota
Ivan Gerenčer, Murska Sobota
Lendava - Skupina Nafta rešuje velike finančne težave, za katere je največji krivec največja hčerinska družba Nafta Petrochem, tudi s prodajo premoženja. Družba Nafta Petrochem v okviru sanacijskega programa prodaja 100- oddstotna poslovna deleža v družbah Nafta Geoterm in Nafta Strojna po začetni ceni 1,5 oziroma 4,2 milijona evrov. Ponudbe potencilanih kupcev bo zbirala do 7. decembra.

Lendavski župan Anton Balažek bo na petkovi izredni seji občinskega sveta predlagal, da občina kupi obe Naftini družbi. »Družbi sta za občino pomembni zaradi delovnih mest, Nafta Geoterm pa tudi zato, ker gospodari z geotermalnimi vrtinami. Celotno mesto se ogreva z geotermalno vodo, pa tudi razvoj lokalnega gospodarstva je zasnovan na izrabi geotermalne energije, na primer turizem,« je pojasnil Anton Balažek.

Predsednik nadzornega sveta Skupine Nafta Roman Ferenčak je povedal, da bo potencialni kupec moral k ponudbi priložiti tudi poslovni načrt za obe družbi za obdobje treh let, vključno z načrtom investicij in načrtom zaposlovanja.

Družbi Nafta Petrochem in Nafta Strojna sta januarja s stvarnimi kapitalskimi vložki rešili Nafto Petrochem plačilne nepososobnosti in zelo verjetnega stečaja. Na ta Način sta družbi pred zelo verjetnim stečajem rešili tudi celotno Skupino Nafta, v kateri je sedem družb.

Samo nafta Petrochem je lani imela več kot devet milijonov evrov izgube, v zadnjih treh letih pa skupno blizu 16 milijonov evrov. Rekordna je bila tudi zadolženost družbe, v zadnjih treh letih v višini 16 milijonov evrov. Ferenčak je povedal, da je družba kar polovico posojil porabila za tekoče poslovanje družbe. Kljub temu se je njena poslovna izguba nenehno povečevala. Ta pa ni bila samo posledica naftne in nato še globalne krize, pač pa tudi slabega dela in nesmotrne porabe denarja (preveč radodarno financiranje NK Nafta). Zaradi vseh težav je lani Mirka Horvata na direktorskem stolu zamenjal Cveto Žalik.

S sanacijskim programom, ki ga je potrdila Agencija za upravljanje kakapitalskih naložb RS (100- odstotni lastnik Nafte je država), so soglašale tudi banke, ki so pred dnevi pristale na reprogramiranje Naftinih posojil. Država je za sanacijo že prispevala 6,6 milijona evrov, še 3,4 milijona evrov pa bo po Ferenčakovih besedah prispevala v prihodnjih dneh.

»Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS je v sprejeti strategiji zapisala, da bo Nafta kot državno premoženje prodano. Skrajni čas je, da se to zgodi, kajti Nnafta je v vedno nove težave zabredla tudi zaradi političnih vplivov. Zadnja sanacija Nafte, končana leta 2005, je državo stala 30 milijonov dolarjev,« je povedal Ferenčak.