Letos namesto položnice plačilni nalog

Letos namesto položnice plačilni nalog Zavezanci, ki morajo po informativnem izračunu doplačati davek, dobijo z informativnim izračunom še plačilni nalog.

Objavljeno
07. april 2009 15.59
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc
Zavezanci, ki morajo po informativnem izračunu doplačati davek, dobijo z informativnim izračunom še plačilni nalog. »Letos pri zavezancih z izračunom za doplačilo v ovojnici ni posebne položnice, ampak plačilni nalog BN 02. Te obrazce smo začeli uporabljati zaradi pravil Združenja bank Slovenije. Zavezanci, ki so morali v preteklosti doplačati zneske nad 1000 evri, so imeli namreč težave, ker v posameznih bankah transakcije s tolikšnim zneskom niso mogli opraviti s posebno položnico, ampak so morali izpolniti omenjeni obrazec BN 02, zato smo ga začeli uporabljati tudi mi. Prednost tega posebnega plačilnega instrumenta je tudi, da je na njem daljši sklic in tako laže in enolično identificiramo zavezančevo plačilo.

Posebna položnica je sestavljena iz dveh delov, tako da plačniku kot potrdilo ostane talon, ki ga je mogoče odtrgati od položnice. Obrazec BN 02 takšnega ločljivega talona nima, zato smo v ovojnice vložili dva izpisana obrazca, original in kopijo: original bo obdržala ustanova, v kateri bo zavezanec opravil doplačilo dohodnine, kopijo, ki jo bo banka potrdila, pa bo obdržal sam kot dokazilo, da je plačilo opravil,« pojasnjuje Neli Komar Novak.

Preplačani zneski bodo nakazani na račune

Zavezancem, ki jim mora davčna uprava po informativnem izračunu vrniti denar, ker so lani plačali preveč dohodnine, nakažejo vračilo na transakcijski račun. »Zavezancem, ki v Sloveniji sploh nimajo transakcijskega bančnega računa, vrnemo dohodnino s posebno nakaznico, ki je ne priložimo k informativnemu izračunu, ampak jo zavezanci skupaj s posebnim obvestilom o vračilu dohodnine dobijo po pošti pozneje, po poteku roka za ugovor. Pri prvem svežju izračunov, ki smo jih odpremili 31. marca, bodo te posebne nakaznice vnovčljive od 20. maja naprej, a le pri zavezancih, ki ne bodo vložili ugovora. Pri vračilih nad 150 evrov bo zavezanec vsekakor moral odpreti transakcijski račun. Takšna so pravila Združenja bank Slovenije,« dodaja Neli Komar Novak.

Lani je davčna uprava dobila nekaj pritožb zavezancev, da jim dohodnine ni vrnila na pravi transakcijski račun. V generalnem davčnem uradu pojasnjujejo, da so pravila za vse enaka: dohodnino vračajo na zavezančev zadnji odprti transakcijski račun. Podatke v davčni register dobivajo iz registra transakcijskih računov pri Banki Slovenije. Zavezanec torej ne more sam izbrati, na kateri račun bodo nakazali vračilo. »Podatke iz registra pri Banki Slovenije redno osvežujemo, tako da smo pri prvem svežnju upoštevali podatke, ki so bili na voljo 15. marca. Tudi pred pripravo drugega svežnja izračunov v prvi polovici maja bomo zajeli sveže podatke iz registra transakcijskih računov,« poudarjata sogovornici iz generalnega davčnega urada. Vedeti pa je treba, da nov transakcijski račun ni takoj vnešen v davčni register.