Nas dobro zaščitijo le najdražja očala?

Številni miti krožijo o tem, kako draga morajo biti sončna očala, da zagotavljajo ustrezno zaščito. Preverili smo, ali držijo.

Objavljeno
13. junij 2012 17.45
Zveza potrošnikov Slovenije
Zveza potrošnikov Slovenije
Se še spominjate filmov Top Gun, Možje v črnem, Blues Brothers? Sončna očala so zaščitni znak glavnih junakov, za številne pa so postala tudi nepogrešljiv modni dodatek. Krožijo številni miti o tem, kako draga morajo biti, da zagotavljajo ustrezno zaščito in da tista cenena povzročijo več škode kot koristi. Na mini testu očal, v vrednosti od 3,19 do 206 evrov so raziskali, ali to drži.

Sončna očala naj bi zagotavljala očem dvojno zaščito: pred UV-žarki ter mehansko zaščito pred tujki (kar je pomembno npr. pri športu). V velikih mestih delci v onesnaženem zraku delno ustavijo UV-žarke, na morju ali v planinah pa sonce zasije s polno močjo. Zato je tam še kako pomembna ustrezna zaščita. Odboj žarkov na vodi oz. na snegu pa še poveča njihovo skupno količino – na sveže zapadlem snegu tudi do 80 odstotkov!

Na testu so bila očala od 3,19 do 206 evrov

Evropski standard določa, da lahko očala, ki so na trgu, prepuščajo 5 % UV-žarkov z valovno dolžino do 400 nanometrov (torej A in B), avstralski standard pa dopušča samo 1 %. Barva leč pri sončnih očalih ne vpliva na prepustnost UV-žarkov. »V optiki so na voljo različni materiali, ki zagotavljajo UV-zaščito. Materiali niso dragi, torej ni razloga, da ne bi tudi poceni očala zagotavljala ustrezne zaščite. Zato smo na testu preizkusili očala v širokem cenovnem razredu, saj nas je zanimalo, ali so cenejša ravno tako učinkovita kot tista s prestižnejšimi blagovnimi znamkami,« je povedala Urša Šmid Božičevič iz ZPS in dodala: »Razlike v cenah očal so zares velike, saj bi lahko na trgu našli še precej dražja očala, kot so bila najdražja med tistimi, ki smo jih preizkusili na testu. Zagotovo pa sončna očala sodijo med izdelke, za katere so potrošniki pripravljeni plačati več, če je le blagovna znamka prava (modna). Na nek način so postala statusni simbol.«

Vsa očala so se na testu dobro izkazala

Na VIP testu so ugotavljali, koliko UV-žarkov prepuščajo in ali ustrezajo predpisom oziroma evropskemu standardu. »Vsa očala na testu so ustrezala evropskemu standardu, celo več, zadostila so tudi precej zahtevnejšemu avstralskemu standardu,« je povedala Urša Šmid Božičevič in dodala: »Čeprav ustrezno zaščito zagotavljajo vsa, je res, da so lahko razlike v izdelavi velike. To se je pokazalo tudi pri očalih na testu. A vseh očal ne moremo stlačiti v en koš: nekatera so bila res videti cenena, druga pa bi lahko mirno uvrstili v kakšen cenovni razred višje. Odločite se torej lahko tudi za cenejšo (in varno) alternativo, če vam je seveda vseeno, da na očalih ni odtisnjen pravi logo, ali pa da z očali ne dobite tudi etuija za shranjevanje.«

Nasvet ZPS


Pred nakupom očala preizkusite - so udobna, so dobro narejena, je teža ustrezna, da jih boste lahko nosili več ur...?

Opozorilo ZPS


Poškodovane leče (npr. opraskane) lahko prepuščajo UV-žarke, zato takšna očala niso več primerna za uporabo.

Celoten VIP test z rezultati testiranih očal je objavljen v Reviji VIP, junij 2012 in na spletni strani ZPS.