Podvojen primanjkljaj 
na tekočem računu

Primanjkljaj na računu plačilne bilance Slovenije je kar 385,3 milijona evrov.

Objavljeno
04. april 2012 22.33
Vesna Bertoncelj Popit, gospodarstvo
Vesna Bertoncelj Popit, gospodarstvo
Ljubljana – Po prvih podatkih centralne banke je imela Slovenija lani na tekočem računu plačilne bilance 168 milijonov evrov primanjkljaja. Po popravljenih podatkih pa je ta primanjkljaj več kot dvakrat večji in znaša 385,3 milijona evrov.

Vzrok za 129-odstotno povečanje primanjkljaja na tekočem računu je v prihodkih od turizma oziroma potovanj. Po prvi oceni Banke Slovenije je bilo lani iz tega vira malo manj kot pet milijard evrov prihodkov, po popravljenih podatkih pa samo 4,8 milijarde evrov. Zato je tudi ustrezno manjši izvozni presežek storitev.

K prihodkom od potovanj štejejo tudi povprečno porabo tujih turistov pri nas. Ker lani tovrstne ankete v Sloveniji niso delali, so to porabo ocenili s pomočjo ankete, ki je bila opravljena leta 2010. Zdaj pa na podlagi ankete o porabi domačega prebivalstva na potovanjih ugotavljajo, da se je tudi poraba tujih turistov v Sloveniji zaradi krize zmanjšala. Zato je bilo tudi prihodkov od potovanj leta 2011 v resnici manj, tako jih ni bilo 2,2 milijarde evrov, temveč le 1,95 milijarde. Potrošnja domačega prebivalstva na potovanjih se je v prvih treh četrtletjih minulega leta zmanjšala s 63 evrov na dan leta 2010 na 57 evrov leta 2011. Približno 38 milijonov evrov je k povečanju lanskega primanjkljaja na tekočem računu dodal tudi večji primanjkljaj v blagovni menjavi s tujino.

Ob končni reviziji primanjkljaja tekočega računa bodo upoštevali spremembo porabe Slovencev v tujini za vse leto 2011 in podatke hrvaške narodne banke o porabi tujega turista na Hrvaškem, ki se je lani menda v povprečju zmanjšala za desetino. Zato bo lahko lanski primanjkljaj na tekočem računu še večji, že zdaj pa je po popravljenih podatkih skoraj 30 odstotkov večji kot je bil leta 2010.