Povišanja pokojnin ne bo

Negotova tudi februarska uskladitev pokojnin. Dodatka za pomoč ne bo treba vračati.

Objavljeno
21. november 2011 17.28
Posodobljeno
22. november 2011 05.30
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo

Ljubljana – Pokojnine se novembra ne bodo povišale, izplačila decembrskih pokojnin pa bodo upokojenci dobili en dan prej, 29. decembra, so sklenili na seji sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz). Erika Repovž

Jože Kuhelj s Zpiza je pojasnil, da novembrske uskladitve pokojnin ne bo, ker je bil že s februarsko uskladitvijo presežen limit povečanja pokojnin v letošnjem letu. Omejitev je posledica intervencijskega zakona, ki veže uskladitev pokojnin na 25 odstotkov ocenjene rasti plač v letošnjem letu. Iz jesenske analize Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je razvidno, da bo rast bruto plač letos znašala 2,5 odstotka. Upoštevaje to oceno ter delež možne uskladitve pokojnin februarja in novembra za 25 odstotkov, se pokojnine letos lahko uskladijo za 0,6 odstotka. Pri februarski uskladitvi so se pokojnine za tiste, ki so se upokojili po 1. januarju 2010, povečale za odstotek, večina pa za 0,4 odstotka. Merilo za ugotavljanje rasti pokojnin, ki ga določa intervencijski zakon, so spremembe v višini najnižje pokojninske osnove, ki se je uskladila za odstotek, kar pomeni, da pogojev za novembrsko uskladitev ni.

Naslednje povišanje bo mogoče februarja naslednje leto in je, kot pojasnjujejo na Zpizu, odvisno od tega, kaj se bo dogajalo na področju usklajevanja. Intervencijski zakon določa četrtinsko usklajenost še za januar prihodnje leto, potem pa bo spet začel veljati sistemski zakon. Če upoštevamo Umarjevo analizo, v kateri so ocenili tudi gibanje cen življenjskih potrebščin v letošnjem letu, potem pogojev za povišanje pokojnin februarja ne bo. Z gotovostjo je to težko napovedati, meni Kuhelj, saj gibanja cen ta in prihodnji mesec ne moremo natančno predvideti.

Na Zpizu so pojasnili, da se je zelo povečalo zanimanje za posledice prejemanja varstvenega dodatka po novi zakonodaji, ki bo začela veljati 1. januarja 2012. Znano je, da bo od takrat varstveni dodatek vračljiv oziroma bo nanj vplivalo premoženje (nepremičnine) prejemnika. Odpovedi za zdaj ni veliko, natančnega števila pa ne vedo. Ker ljudi zanima, ali je po novem vračljiv tudi dodatek za pomoč in postrežbo, na Zpizu odgovarjajo, da je to pravica iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki bo to ostala do uveljavitve novega zakona o dolgotrajni negi in oskrbi, zato tega dodatka tudi po novem ne bo treba vračati.