Svet Zpiza za pokojninsko reformo v soglasju s socialnimi partnerji

Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje se je na seji opredelil proti predlagani ureditvi sveta, namesto sedanjih 27 članov 11 članov. Niso sprejeli predloga, po katerem bi varstveni dodatek k nizkim pokojninam ostal v pokojninskem sistemu.

Objavljeno
19. maj 2010 17.30
Ti.K./STA
Ti.K./STA
Ljubljana - Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) se je na današnji seji osredotočil na predlog pokojninske reforme. Zavzeli so se za rešitve, ki bodo v soglasju s socialnimi partnerji.

S sprejetim sklepom so izrazili nasprotovanje predlagani ureditvi sveta Zpiza, ki naj bi imel po novem namesto sedanjih 27 članov 11 članov, od tega sindikati in delodajalci po dva člana. Niso sprejeli predloga, po katerem bi varstveni dodatek k nizkim pokojninam ostal v pokojninskem sistemu.

Generalni direktor zavoda Marijan Papež je zagotovil, da pokojninska blagajna deluje stabilno in da je priliv prispevkov v okvirih načrtovanega. Država pa iz proračuna zagotovi sredstva, da se pokojnine izplačujejo nemoteno, je spomnil.

Direktor direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela na ministrstvu za delo Peter Pogačar je v orisu predlagane pokojninske reforme dejal, da učinki reforme z začetkom veljave v letu 2000 ne zadostujejo za dolgoročno vzdržnost pokojninske blagajne in dostojne pokojnine v prihodnje.

Po njegovih besedah naj bi dosegli vsaj povprečje v EU27, medtem ko smo zdaj pod evropskim povprečjem. "V Sloveniji se večina zavarovancev upokoji takoj, ko dosežejo minimalne pogoje za upokojitev," je opozoril.

Po statističnih podatkih so se leta 2008 v vseh 27 članicah EU v povprečju upokojevali stari 61,4 leta, v Sloveniji pa 59,8 leta.

Predstavnica sindikatov v svetu Lučka Böhm je izrazila nasprotovanje temu, da bi pokojninski sistem očistili "elementov solidarnosti". Kot element solidarnosti je omenila varstveni dodatek za tiste, ki dobivajo najnižjo pokojnino, o katerem pa predlog novega pokojninskega zakona ne govori, je dejala. Predlagala je, da bi ta dodatek ostal v zakonu. Vendar pa njen predlog ni bil izglasovan.

Janko Deželak je kot predstavnik upokojencev menil, naj se pokojnine usklajujejo s plačami, ker so te "nešpekulativen kriterij". Pokojnine so ekonomska kategorija in izhajajo iz plač, je poudaril. V Zvezi društev upokojencev Slovenije pa podpirajo očiščenje pokojninske blagajne socialnih transferov, je povedal.

Delodajalci menijo, da je treba hkrati spremeniti delovnopravno in davčno zakonodajo, tako da ni dovolj le pokojninska reforma, je dejala predstavnica delodajalcev Tatjana Čerin.

O pokojninski reformi v teh tednih potekajo intenzivna pogajanja med sindikalnimi partnerji v organizaciji predsednika vlade Boruta Pahorja.