SŽ čakajo na zakonsko zagotovljen državni denar

Na 26,86 milijona evrov bodo čakali do rebalansa proračuna, kmalu podpisi pogodb za obvezne gospodarske javne službe.

Objavljeno
01. februar 2012 13.06
Aleš Stergar, gospodarstvo
Aleš Stergar, gospodarstvo
Ljubljana – Na Slovenskih železnicah bodo na izplačilo prvega letnega obroka od 134,3 milijona priznanih starih terjatev morali počakati do rebalansa državnega proračuna.

Za zdaj tudi mesečnega obroka za opravljanje obveznih gospodarskih javnih služb še niso dobili, v prvi polovici februarja pa pričakujejo podpis pogodb.

Neplačilo prvega obroka bo vsekakor vplivalo na likvidnost SŽ, kjer pa pričakujejo, da bo zakonska obveza države izpolnjena. Pri izplačilu ima vlada zavezane roke, saj bodo viri po pojasnilih prometnega ministrstva zagotovljeni v okviru rebalansa proračuna, ki pa ga Pahorjeva vlada po tem, ko je padla, ni več mogla poslati v sprejem. Je pa pogodba v celoti usklajena, tako da na ministrstvu pričakujejo, da bo po sprejetju rebalansa proračuna takoj podpisana. Na SŽ pričakujejo nakazilo še v prvi polovici leta.

Država je lani po več kot celoletni razpravi v vladi in krajšem zapletu v državnem zboru, s spremembo zakona o SŽ ugodila zahtevku operaterja in uzakonila izplačilo 134.261.600 evrov brez obresti za popravo stare krivice, ko se je v zadnjem desetletju dvajsetega stoletja prelival denar iz železniškega tovornega prometa v javno železniško infrastrukturo. Prvega od šestih letnih obrokov v višini 26,86 milijona evrov brez obresti pa naj bi SŽ dobile včeraj, 31. januarja 2012.

Zadnji dan januarja tudi še niso bile podpisane tri pogodbe o opravljanju obvezne gospodarske javne službe (OGJS) SŽ in tudi aneks k četrti, sicer desetletni pogodbi o opravljanju potniškega prometa. Ministrstvo za promet je na začetku tedna poslalo v obravnavo začasne polletne pogodbe za tri OGJS, o aneksu za potniški promet pa se v vladi še usklajujejo, saj na ministrstvu za promet čakajo na mnenje kolegov s finančnega ministrstva.

Zaradi omejitev pri prevzemanju obveznosti je odhajajoča vlada pripravila za podpis s SŽ začasne pogodbe, ki bodo veljale od 1. januarja do 30. junija, za drugo polovico leta pa bodo sklenjeni aneksi. Za OGJS vodenje prometa naj bi SŽ po pogodbi za šest mesecev dobile 18 milijonov evrov, za OGJS vzdrževanja železniških postaj 2,75 milijona in za OGJS vzdrževanja javne železniške infrastrukture skupaj 34 milijonov evrov. Pri zadnji naj bi šlo iz proračuna 30,1 milijona evrov, preostale 3,9 milijona evrov pa je uporabnina (SŽ za vožnjo po javnih tirih).

SŽ so v svojih planskih dokumentih predvidele, da za obe OGJS v infrastrukturi dobijo od države 93,6 milijona evrov, kar bi bilo 82,3 odstotka lanske vsote, za OGJS vodenja prometa naj bi dobili približno 36 milijonov evrov, kar bi bilo 4,3 odstotka več kot lani in za OGJS potniškega prometa 44,5 milijona evrov, kar bi bila enaka vsota kot lani. Predsednik nadzornega sveta SŽ Bojan Brank je že pred dnevi napovedal, da bodo SŽ, če denarja za potniški promet ne bodo dobile, prisiljene krčiti vozni red, ki ga sicer določa država.